X


Kripto Yatırımcıları Dikkat: Dev Markaların İsimleriyle Fake Projeler Yapılıyor!

Dev firmaların isimleriyle fake projeler yapılıyor ve kripto yatırımcıları bu sahte projelerin yerel tokenlarına yönlendirilmeye çalışılıyor.
15:00
17 Şubat 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tesla, Jurassic Park, Meta ve Animoca Brands gibi popüler markaların isimlerini kullanarak sahte projeler yapan dolandırıcılar, yatırımcıları bu projeler dahilinde kripto para satın almaya çekmeye çalışıyor. Dolandırıcılar her seferinde aynı yolu seçiyor. Önce bir kripto para birimi oluşturuyor, CoinMarketCap veya CoinGecko gibi bilgi sitelerinde reklam ve pazar oluşturmaya çalışıyor, bunların sonrasında ise borsalarda listelenmeye başlıyorlar.

Kötü niyetli bu proje sahipleri ya akılda kalır bir marka adı düşünüyor ya da bundan daha iyi bir seçenek olan öncü markalardan birini seçip, o markanın ismini kullanmaya başlıyor. Bu yol ile çoğu yatırımcının bu tuzağa düşmesi kaynaklı şu anda kripto piyasasında gerçek markalarla alakası olmayan birçok token mevcut bulunmakta.

Mini Tesla

Bu proje ile proje sahipleri, Tesla’nın adını kullanmakla kalmıyor, web sitelerinde aşağı yukarı zıplayan bir Tesla arabası logosunu da bulunduruyor. Proje sahipleri her ne kadar varlıklarını meşrulaştırmaya çalışsalar da Tesla’nın resmi kanallarında bu projenin kendi alt projeleri olduğuna dair bir açıklama da bulunmuyor. Proje, yatırımcıları PancakeSwap’te token almaya teşvik etmeye çalışıyor. Ancak rug pull ve benzeri girişimlerden artık sıkılan yatırımcılar bu proje için açıkça dolandırıcılık diyebiliyor. JaferiMo ve KabakçıNiyazi gibi popüler Twitter kullanıcıları da bu projeyi dolandırıcılık yapmakla suçluyor.

Jurassic Park

Jurassic park film ve dizisiyle kültleşmiş ve markalaşmış olan yapılardan bir tanesi. Ancak bunun hızlı para kazanmak için kullanılması bu kült değerin severlerini oldukça üzüyor. Dinozor temalı web sitesini ve filmin yazı tipiyle yazılmış kripto parası Jurassic Token’ı piyasaya süren bu proje, yatırımcıları bu yerel tokenı almaya ikna etmeye çalışıyor. Ancak diğer projelerde olduğu gibi bu proje de orijinal Jurassic Park’la bağlantısı olduğuna dair hiçbir belirti taşımıyor.

MetaNFT Marketplace

Yeni başlayan bir proje olan MetaNFT MarketPlace, CoinMarketCap’te 24 saatte en çok değer kazananlar listesinde yer alarak kripto piyasasının dikkatini çekiyor. Meta ile aynı sonsuzluk işareti logosuna sahip bu proje kendini bir NFT pazarı olarak pazarlamaya çalışıyor. Ancak Meta’nın resmi platformlarından projeyle alakalı henüz açıklama yapılmadığı gibi kullanıcılar da projenin gerçekliğine inanıyor gibi görünmüyor.

Animoca Brands Metaverse Token

Orjinali ile alakası olmayan ve marka ismiyle yapılan dolandırıcılıklara en son ve yeni örnek Animoca Brands Metaverse’den geliyor. Bu projeyle bir ERC-20 tokenı piyasaya sürülerek Animoca Brands ile bağlantılı gibi davranılmaya çalışıldı. Ancak Animoca Brands firması hızlı bir şekilde açıklama yaptı ve marka adını kullanan Ethereum tabanlı bu token ile ilişkileri olmadığını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI