X


“Kripto Paralar, Geleneksel Para Birimleriyle Aynı Muameleyi Görmeli”

Bir araştırmaya göre Amerikalıların %60’ı seçim kampanyalarında kripto paralara güveniyor.
14:00
30 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain odaklı araştırma şirketi Clovr yeni bir anket yaptı. Ankete katılanların yüzde 60’ı kripto para birimlerinin siyasal seçimlerde, geleneksel para birimi gibi muamele görmesi gerektiğini düşünüyor.

Clovr, kripto para birimlerinin politik süreçte ne gibi etkilere sahip olabileceğine dair bir araştırma yaptı. Araştırmada Amerika’ya kayıtlı 1023 seçmenin görüşüne başvuruldu. Araştırmaya katılanların %60’ı kripto paraların dolarla aynı muameleyi görmesi gerektiğini ifade ederken, %21’i bunun tersinin olması gerektiğini dile getirdi. Araştırma raporunda konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Araştırmaya katılan seçmenlerin %60’ı federal seçimlerde kripto para birimleri cinsinden yapılan bağışların, dolar cinsinden yapılan bağışlarla aynı yasal statüde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Araştırmaya Cumhuriyetçi kimliğiyle katılanların yüzde 63’ü kripto paraların siyasal amaçlar için kullanılmaya yetecek kadar güvenli olduğunu düşünürken, Demokratların yüzde 5’si aynı görüşü paylaşıyor. Tarafsız seçmenlerin ise sadece %45’i kripto paraların bağışlarda kullanılabileceğini düşünüyor.

Bunun yanında dijital para birimlerinin tamamen farkında olan katılımcıların %73’ü politik bağışlarda kullanılmalarının güvenlik açısından herhangi bir sorun yaratmayacağını düşünürken, %23’ü bu konuda endişeli olduklarını dile getiriyor.

Araştırmada siyasette yer alan kripto paralar ile ilgili finansal istikrar sorunları da ele alındı. Cumhuriyetçilerin %52’si kripto paraların yeterince istikrarlı olduğunu ifade ederken, Demokratlarda bu oran %40’a tarafsızlarda ise %35’e geriledi.

Öte yandan araştırmaya katılanların %25’i eğer kripto paralar bir seçenek olsaydı siyasi kampanyalara katkı sağlama olasılıklarının daha yüksek olacağını belirttiler. Bu durum siyasi görüşlere göre değerlendirildiğinde de, Cumhuriyetçilerin %20’den fazlası kripto paraların bir seçenek olması durumunda daha çok katkı yapacağını dile getirirken, Demokratların %16’sı ve tarafsızların %12’si aynı düşünceyi paylaşıyor.

Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 62’si kripto paraların seçimlerde yasadışı faaliyetler için kullanılabileceğini düşünüyor. Bu konuda her üç gruptan da benzer sonuçlar çıkıyor: Tarafsızların %64’ü, Cumhuriyetçilerin %62’si ve Demokratların %61’i aynı kanıda…

Bunların yanında geçtiğimiz yıl Amerika’da paranın siyasi sistemdeki rolünün anlaşılması için “Halkın tutumu ve kampanya finansmanı” başlıklı bir rapor yayımlandı. Rapora göre kamuoyu kampanya finansmanı hakkında yanlış bilgilendirilmiş durumda ve Amerikalıların yalnızca yüzde dördü, kurumların doğrudan başkan ya da kongre adaylarına yönelik kampanyalara katılamayacağını biliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI