X


Kripto Para Piyasası Nedir?

Kripto para piyasası ne anlama geliyor?
17:32
21 Şubat 2021

Kripto para birimleri, şu sıralar dünyanın en çok konuşulan varlıkları arasında yer alıyor. Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) neredeyse 60.000 dolara kadar yükselmesi ve altcoin olarak adlandırılan diğer kripto paraların bunu takip etmesi, herkesin ilgisini buraya çekmeye yetti.

Birçok yatırımcı ise bütün bu varlıkları kapsayan kripto para piyasası ifadesinin hala tam olarak ne ifade ettiğini bilmiyor olabilir. Bu sektörde sadece farklı borsalarda listeli 6.000’den fazla kripto para varken kripto para piyasası ifadesi ise çok daha fazlasını kapsıyor. Piyasa,  bir malı veya varlığı almak veya satmak isteyen kişilerin bir araya gelip bilgi ile varlık alışverişinde bulunduğu yer olarak tanımlanmakta. Kripto para piyasası da bu tanıma sadece kripto paraların eklendiği bir durumu temsil ediyor. Kripto para piyasasını oluşturanlar kripto paralar ve bunları alıp satmak isteyen kripto para yatırımcıları olarak görülüyor.

Kripto Para Piyasası

Kripto para piyasasının da belirli kripto paralara göre ulaşabileceği toplam bir değeri bulunuyor. 23 Şubat 2021 tarihi itibarıyla kripto para piyasasının toplam değeri 1,455 trilyon dolar. Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise bunun %50’sinden fazlasını oluşturuyor. BTC, Şubat ayının son birkaç gününde yaşanan düşüşe rağmen 880 milyar dolarlık toplam piyasa değerine sahip.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto para piyasasında Bitcoin’den farklı kripto paralar için ise altcoin ifadesi kullanılır. Altcoin ifadesinin tam hali ise alternative coin olarak biliniyor. Lider kripto para birimi Bitcoin ilk ve hala lider konumda iken bunun dışındaki altcoinler de kripto para piyasasının bir parçası konumunda. Sektörün en bilinen altcoinleri arasında ise Etherm, Tether, Binance Coin ve XRP’nin yer aldığı biliniyor.

Bütün bu kripto paralar ve bunları alıp satmak isteyen kişiler ise kripto para piyasasını oluşturuyor. Kripto para piyasalarında alım satım yapanlar ise her zaman insanlar olmuyor ve alım satım botları da bazen piyasaya katkı sağlıyor.

Kripto Para Al Sat Nasıl Yapılır?

Kripto para al sat yapmak için bir kripto para borsasını kullanmanız gerekiyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ise kripto para al sat için en ideal altyapıya sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar