X


Kripto Para Madencileri İçin Düzenleme Geliyor! Çalışma Grubu Oluşturulacak!

Kripto para madencileri için "acil" koduyla çalışma başlatıldı.
20:03
11 Kasım 2021

Bazı düzenleyiciler, sektör için net yasaların eksikliğinin kripto madencilerinin vergi ödemekten kaçınmasına yardımcı olduğunu düşünüyor. Çin yasakları sonrasında kripto para madencileri farklı bölgelere dağıldı. Rusya ve Kuzey Amerika bu bölgelerin başında geliyor. Üçüncü sırada ise Kazakistan var. Son gelen haberler Rusya’nın bu konuyu ele aldığı yönünde, yakın zamanda detaylar netleşecek.

Rusya ve Kripto Madenciliği Düzenlemesi

Rusya Devlet Duması, kripto para madenciliği endüstrisi için düzenlemeler oluşturacak. İlk somut adım da atıldı, bu karmaşık süreci yönetecek bir çalışma grubu oluşturuldu. 11 Kasım’daki resmi duyuruya göre, Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, yasama meclisine sektördeki düzenleyici boşlukları ele alacak bir grup oluşturma talimatı verdi. Grup, Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Temsilciler Komitesi Birinci Yardımcısı Andrei Lugovoy’un açıklamasının ardından kuruldu.

Sağcı Liberal Demokratik Halk Partisi’nin bir üyesi olan Lugovoy, Perşembe günü yaptığı açıklamada sunacakları bir yasa tasarısı taslağını şimdiden yazdıklarını söyledi. Milletvekili, Bitcoin (BTC) madencilik yönetmeliği meselesinin kaçınılmaz hale geldiğini ve kripto madencilerinin ülkede vergi vermediğini söyledi. Lugovoy madencilerin yılda en az 2 milyar dolar kazandığını düşünüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto para üretimine ilişkin düzenleme eksikliği nedeniyle, kolluk kuvvetleri, bireysel faaliyetlerde suç belirtileri oluşturamadıkları ve gerekli usuli kararları alamadıkları için genellikle çıkmaza giriyor”.

Siyasilerin de bu konuda yoğun baskısı var, milletvekilinin sözleri bunlardan sadece biridir.

Rusya Kripto Paraları Yasaklayacak Mı?

Rusya Merkez Bankası hafta başında kripto odaklı girişimlerin desteklenmeyeceğini söylemişti. Milletvekillerinin ezici çoğunluğu da ülkede kripto faaliyetlerinin kısıtlanmasını tavsiye ediyor. Buna göre öncelikle acil konular ele alınacak fakat şimdilik yasaklar gündemde değil. Ülkedeki madencilerin düzenlemelere tabi tutulması ise acil öncelikli gündem olarak ele alınıyor.

Çin yasakları sonrasında Rusya’daki kripto para madencilik faaliyetleri ciddi manada arttı. Volodin tarafından daha önce belirtildiği gibi, madenciler Çin’den ülkeye taşındıkça, Rusya’daki kripto madenciliği sorunu gerçekten acil hale geldi. Rusya, komşu Kazakistan ile birlikte artık Bitcoin ağındaki küresel hash oranına göre, ilk üç arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI