X


Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, insanların kripto para alımlarına aracılık eden platformlardır.
20:31
15 Şubat 2021

Kripto para borsası, binlerce kripto paranın alınıp satılabildiği en popüler platformlar arasında yer alıyor. Kullanıcılar henüz kripto para borsaları olmadan da birbirlerine kripto para gönderebiliyordu. Ancak kripto para borsalarının piyasaya sürülmesi sektörü tamamen değiştirdi. Kripto para borsaları henüz piyasaya sürülmeden önce kullanıcılar Bitcoin cüzdanları ile birbirlerine BTC veya farklı cüzdanlar ile farklı kripto paralar gönderebiliyordu.

Kripto para cüzdanlarını kullanmanın birden çok avantajı olsa da özel anahtarın kaybedilmesi, fonların tamamen kaybolması anlamına geldiği için dezavantajları bazı kullanıcıları korkuttu. Buna ek olarak kripto para borsalarının anlık olarak alım satıma aracılık etmesi ve fiyat belirlemede piyasaya yön vermesi, bu platformların kısa sürede çoğalmasını sağladı.

Kripto Para Borsaları Nedir?

Kullanıcılar aynı Borsa İstanbul gibi platformlar aracılığıyla ellerindeki hisse benzeri kripto paraları borsalardan alıp satabilmekte. Tarihteki ilk kripto para borsaları ise günümüzdekiler gibi merkezi değil, merkezsizdi. DEX olarak bilinen merkezsiz borsaların ilki 2008 yılında kullanıma açıldı ve bunu birçok benzer platform takip etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Nedir?

Tarihe damga vuran kripto para borsasının ise Mt. Gox olduğu biliniyor. 2014 yılında hacklenmeden önce dünyanın en büyük borsası olan Mt. Gox, 850.000 Bitcoin’in çalınması ile tarihe adını yazdırdı. Kripto para borsalarının en büyük dezavantajı ise bunun gibi güvenlik açıkları olarak biliniyor. Yine de son dönemde borsaların güvenlik önlemlerini bir hayli arttırması, bunların sık sık yaşanmasını engellemekte.

Kripto para borsaları, kullanıcıların binlerce kripto para birimini alıp satabilmesini sağlamaktan öte hizmetler vermeye başladı. Artık kripto para borsaları üzerinden kaldıraçlı işlem yapabilir, marjin kullanabilir veya staking üzerinden pasif getiri elde edebilirsiniz. Kripto para borsalarının sayısının sektörün büyümesi ile binleri bulması ise şaşırtıcı olmayacaktır.

Kripto Para Satın Alma Siteleri

Kripto para satın alma siteleri arasında dünyanın en büyüğü konumundaki Binance, diğerlerinden bir adım önde. Binance üzerinde yüzlerce kripto parayı anlık olarak alabilir veya satabilirsiniz. Binance, birçok kripto paranın ticari hacmi konusunda da liderliği üstlenmekte ve yüksek likidite ile güvenlik özellikleri ile binlerce kullanıcıya hitap etmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar