reklamı kapat

Kripto Para Borsalarına Saldıran 7 Hacker Yakalandı

ABD Adalet Bakanlığı, kripto para borsalarını rahatlatan bir açıklama yaptı.
18:21
17 Eylül 2020

ABD Adalet Bakanlığı tarafından bugün yayınlanan bir duyuru ile, uluslararası olarak aranan 7 hacker’ın resmen yakalandığı belirtildi. Saldırganların hem birçok kripto para borsasına saldırdığı hem de binlerce bireysel kullanıcının bilgisayarını ele geçirip kripto para madenciliği yaptığı iddia ediliyor.

Yakalanan kişilerin beş tanesinin Çin vatandaşı, iki tanesinin ise Malezya vatandaşı olduğu vurgulanmakta. ABD tarafından ilgili kişiler hakkındaki çalışmaların ve soruşturmanın 2019 yılının Ağustos ayında başlatıldığı, 2020 yılının Ağustos ayında ise yeni bilgilere ulaşıldığı vurgulandı.

Kripto Para Borsalarına Dadanan Saldırganlar Yakalandı

İddiaya göre Çin vatandaşı Zhang Haoran ile Tan Dailin 25 ayrı suçtan aranıyor ve bunlar arasında kripto para borsalarına saldırmanın yanı sıra kara para aklama, elektronik dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı da yer almakta. Sadece borsalara değil aynı zamanda büyük video oyun şirketlerine, sosyal medya şirketlerine ve akla gelebilecek her tür sanal şirkete saldıran ikilinin yakalanması ABD yönetimi için bir başarı olarak görülüyor.

Söz konusu çetenin hangi kripto para borsalarına saldırdığı bilinmese de bunun Güney Kore odaklı borsalar olduğu söylenebilir. Bithumb gibi kripto para borsaları çok fazla saldırıya maruz kalmış ve bunların sorumlusunun Kuzey Kore ile Çin olduğu vurgulanmıştı. Bu saldırılar Çin ve Kuzey Kore tarafından yalanlansa da yakalanan Çin vatandaşları aslında farklı bir durum ortaya koymakta.

Kripto para borsaları inanılmaz güvenlik önlemleri alsalar da saldırganların bir şekilde buralara sızmayı başarmaları ise sektörün daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.