reklamı kapat
 • BTC  :  35.489,88 ₺
 • ETH  :  2.136,77 ₺
 • BCH  :  4.042,09 ₺
 • XRP  :  2,60 ₺
 • NGC  :  2,83 ₺
 • BTC 35.489,88
 • ETH 2.136,77
 • BCH 4.042,09

Kripto Para Borsaları 5 Yıl Sonra Buralarda Olacak mı?

22 Ağustos 2017
 • Onur AtamOnur Atam
Dünyada kripto para piyasa büyüklüğü 150 Milyar $ a doğru hızla ilerliyor. Türkiye’de ise yukarı ivmeli fakat beklentimizin altında kalan bir hacimle de olsa büyüme devam ediyor. Bugün bu yazıda dünyayı kısa bir süreliğine bir kenara bırakarak Türkiye özelinde bir değerlendirme yapacağım.

Geçtiğimiz hafta Koinim’in Kurucusu Çağatay Yüksel’den gelen telefonun ardından hızlı bir organizasyon ile BTCTürk CFO’su Alphan Göğüş’ün de katılımıyla İstanbul’da buluşma kararı aldık.

Alphan Göğüş, Çağatay Yüksel, Onur Atam

[Çağatay ile olan tanışıklığımız 2014 yılında Türkiye’de (benim bildiğim kadarıyla) ilk ve son defa düzenlenen Bithack İstanbul Hackathon  etkinliğine dayanıyor. 20’li yaşlarının başında tam bir “girişimcilik” örneği göstererek başarılı bir işe imza atan Çağatay, geçen 4 senenin ardından istikrarlı ve sabırlı bir çalışma ile Koinim’i bugün bulunduğu noktaya getirdi. Bununla birlikte Türkiye merkezli ilk kripto para borsası olma özelliği ile bugün Türkiye’de halen faaliyet gösteren ve ilerleyen dönemde açılacak tüm borsa ve girişimlere cesaret veren öncülerden olmayı başardı. Türkiye kripto para eko sistemine büyük katkıları bulunan ve bugün burada hakkını teslim etmemiz gereken 8-10 kişiden birisidir Çağatay Yüksel.]

Her zaman olduğu gibi içeriği Bitcoin olan bir buluşmada sohbetimiz kahveleri ve saatleri hızla tüketti. Türkiye’de Kripto Para Borsaları, Blockchain girişimleri ve tüm bu girişimlerin geleceği hakkında detaylı şekilde fikir alışverişi yapma fırsatı bulduk.

Öncelikle belirtmeliyim ki; BTCTürk CFO’su Alphan Göğüş yeni tanışmamıza rağmen isabetli öngörüleri ve geniş açılı değerlendirme yeteneği ile beni etkilemeyi başardı. BTCTürk, geçtiğimiz 4 yılda başarılı yönetimi ve ilklerden olması nedeniyle atlattığı tüm badirelere rağmen ayakta kalarak kendisini kanıtlamış ve hepimizin saygısını kazanmış bir girişimdir. Türkiye kripto para eko sisteminde öncü ve değerli bir girişim olarak bu toplantıda da Alphan ile bunun tesadüfen gerçekleşen bir şey olmadığını gösterdi.

Türkiye’de Neler Oluyor?

Türkiye özelinde, kripto para eko sisteminde eşi görülmemiş bir hareketliliğin başladığını rahatlıkla söyleyebilirim. 2013 yılından bu yana aktif olarak eko sistemi takip eden birisi olarak elimize ulaşan günlük verilerden de bunu görmek mümkün. Bu ilgiyi yaratan kitlenin önemli bir bölümünü “zengin olma hayalleri ile heyecanlanan ve Bitcoin ve Blockchain teknolojisinin felsefik ve teknolojik yanlarından habersiz” kişilerin oluşturması aynı zamanda tehlike çanlarının da çalmaya başladığının göstergesi…

CoinTürk olarak izlediğimiz günlük ziyaret ve kullanıcı verilerindeki inanılmaz artış, ulusal finans kanallarında her gün “Bitcoin Fiyatı” ile ilgili haberlerin yayınlanıyor olması, Google Alerts ile yaptığımız “bitcoin” ve “blockchain” filtrelemelerinde gelen günlük bildirimlerdeki muazzam artış ve buna benzer bir çok veri tek bir şeyi gösteriyor.

Türkiye, Bitcoin ve kripto para eko sistemi ile ilgili uyanmış durumda…

Durum bu hale gelmişken bizlerin de bu konudaki öngörülerimize dayalı olarak  şapkamızı önümüze koyup koruyucu tedbirler almaya başlamasının vakti gelmiş demektir. Çok yakın bir gelecekte kripto para eko sisteminde hem dünyada hem de Türkiye’de yaşanacak büyük çaplı olumlu yada olumsuz değişimlerin “bilinçsiz tüketiciye” zarar vermesini engelleyecek tedbirleri almamızı zorunlu hale getirmektedir.

Özellikle Türkiye’de her gün şansını denemek için piyasaya giren yeni girişim ve sitelerin varlığından haberdarız. Hepsini elimizden gelen en yoğun şekilde takip ediyoruz. Kötü niyetli faaliyetler peşinde olmadığı sürece tüm girişimlere heyecanla ve mutlulukla destek vermeye devam ediyoruz.

Geleceğin Finansal Dünyası’nda Türkiye

Yaptığımız iş gereği dünyada ve özellikle Türkiye’de Kripto Para özelinde iş yapan ve bu işe gönül veren bir çok isimle sürekli olarak iletişime geçiyoruz. Çeşitli zamanlarda yeni gelişmeler hakkında istişare toplantıları düzenliyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu yaptığımız görüşme de bu bağlamda değerlendirebileceğimiz önemli toplantılardan birisiydi.

Öncülük yapabileceğine inandığım bir hareket olması nedeniyle çok önemsediğim BTCTürk, Koinim ve CoinTürk görüşmesinin çok olumlu gelişmeleri de beraberinde getireceğine inandığım için bu konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kripto para aracılığı yapan girişimler bu eko sistemin lokomatifleridir. Bu girişimlerin attığı her adım o ülkenin kripto para gelişimini doğrudan etkiler. Bu nedenle eğer kripto para eko sisteminin Türkiye’de ve dünyada gelişmesini ve güçlenmesini umuyorsak hem devlet kurumlarının hem de bireysel kullanıcıların en çok anlaması ve koruyup kollaması gereken yegane alan, burasıdır.

Tüm dünyada hızla artan işlem hacimleri iyi okunabilirse, aynı zamanda ülkemiz açısından da çok ciddi bir ekonomik potansiyele sahip bu alanın çok iyi anlaşılması ve desteklenmesi gerekiyor. Yaptığımız görüş alışverişi neticesinde Türkiye’de halen faaliyet gösteren kripto para borsalarının tamamını kapsayacak ve umuyorum ki ortak hareket ile oluşturulacak bir üst çalışma grubunun tohumlarının atıldığını sevinerek duyurmak istiyorum. Bu çalışma grubu Türkiye’de oluşturulacak öncü inisiyatif ile hem kripto para borsaları hem de bu platformların kullanıcıları açısından istikrar ve güven ortamını bir üst seviyeye taşıyacak belli standardizasyonların, denetim mekanizmalarının ve etik kuralların belirleneceği bir çalışma başlatacak. 

Bu çalışma çerçevesinde amaçlanan şey, tümüyle kapsayıcı ve bütünleştirici bir yaklaşım ile borsaların işleyişini ilgilendiren belirli standartlar ve etik kurallar oluşturmak. Bu sayede güvenli ve istikrarlı bir kripto para aracılık hizmet standardı oluşturularak kullanıcılar ile işleticilerin zarar görmesini engelleyecek tedbirler alınabilecek. Bu çalışmanın en önemli getirisinin Türkiye Cumhuriyeti yasaları ile uyumlu şekilde faaliyet yürüten, katma değer yaratan işletmelerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Aynı zamanda yasa koyucuya bu konuda ışık tutacak çalışmaların bu sayede başlatılması amaçlanıyor. 

Bu kapsamda ilk iş olarak işini ciddiye alarak yapan tüm girişimler ile iletişime geçilerek fikir alışverişleri ile hızlı adımlar atılmalı, kurumsal ve bürokratik muhataplar belirlenerek bu kişiler ile iletişim kanalları oluşturulmalı ve her şeyden önce ülkemizin kazanacağı bir eko sistem yaratılmalıdır.

Eğer 5 yıl sonra Kripto para borsalarının halen buralarda olmasını istiyorsak bu çalışmalara önem vermemiz gerektiğine gönülden inanıyorum. 

Önümüzdeki günlerde yeni ve olumlu gelişmelerle tekrar görüşmek üzere şimdilik daha fazla detaya girmeden aranızdan ayrılıyorum.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
loading...
 • sahinsonar
  7 ay önce

  Sayin onur atam hocam yaklaşik olarak 1 aydir size ulaßmak istiyorum ama bir turlu maillerime cevap verilmedi…. Sizden ricam araratozalit@gmail.com adresinden bana ulasin

  1
 • alperbudak88
  7 ay önce

  Onur Bey, yazınız için teşekkür ederim ilgiyle okudum. bir sorum olacak yazınızda belirttiğiniz “Yaptığımız görüş alışverişi neticesinde Türkiye’de halen faaliyet gösteren kripto para borsalarının tamamını kapsayacak ve umuyorum ki ortak hareket ile oluşturulacak bir üst çalışma grubunun tohumlarının atıldığını sevinerek duyurmak istiyorum. Bu çalışma grubu Türkiye’de oluşturulacak öncü inisiyatif ile hem kripto para borsaları hem de bu platformların kullanıcıları açısından istikrar ve güven ortamını bir üst seviyeye taşıyacak belli standardizasyonların, denetim mekanizmalarının ve etik kuralların belirleneceği bir çalışma başlatacak. ” biraz detay verebilir misiniz lütfen? çalışma grubu devlet nezdinde kurulacak bir grup mudur. Teşekkürler.

  1
  • Onur Atam
   Onur Atam
   7 ay önce

   İlerleyen günlerde ortak şekilde alınacak kararlar doğrultusunda daha detaylı bilgi vereceğim. Şimdilik planlama aşamasında olan konularda detaya inmek sağlıklı olmayabilir. Takdir edersiniz ki düşündüğümüzü gibi gitmeyen ya da değişen durumlar olabilir. Bu yüzden sağlıklı olanın ortak açıklamayı beklemek olduğunu düşünüyorum.

   1
   • alperbudak88
    7 ay önce

    Teşekkürler, regülatör yani spk bddk gibi kurumların bir faaliyeti olacağını anlıyorum

    1