X


Kripto Endüstrisi ABD Regülasyon Beklentilerini Açıklıyor! 9 Kritik İsim ve 2022 Beklentileri!

Kripto para endüstrisi nefesini tuttu ve 2022 yılında gelecek düzenlemeleri bekliyor. Sektörün en önemli 9 ismi beklentilerini açıklıyor.
21:51
9 Ocak 2022
Okuma Süresi: 6 Dakika

2021 yılında kripto paraların regüle edilmesi konusunda birçok önemli gelişmeye şahit olduk. Yine de bu merkezi olmayan yeniliklerin çoğu, küresel olarak gri düzenleme bölgesinde kalıyor ve bu da yalnızca yenilikçi dürtüyü yavaşlatıyor. Web 3.0 ve Metaverse’in hızlı gelişimi ile, uygun düzenleme ihtiyacı (ve hangisinin uyum sağlaması gerektiği, kriptonun düzenlemeye veya tam tersi) her zamankinden daha fazla. Ancak, harekete geçme zamanı olduğu için düşünmeye pek zaman yok.

ABD Kripto Para Regülasyon Beklentileri

Sektörün önde gelen isimleri “Sizce kripto alanı 2021’de düzenleme açısından herhangi bir dönüm noktasına ulaştı mı? Ve 2022’de düzenleyicilerden ne bekliyorsunuz?” sorusuna cevap verdi. Önemli kurumlarda çalışan 9 ismin görüşlerini sizinle paylaşıyoruz.

Sabah paylaşılan ve 9 ismin görüşlerini içeren paylaşımın devamı mahiyetinde bu yazıyı da dikkatle incelemelisiniz. Kripto para endüstrisinin en kritik şirketlerinin yöneticileri fikirlerini beyan ediyor ve sektörün kalbindeki isimlerin görüşleri bize gelecek hakkında fikir verebilir.

9 Kritik İsim ve 2022 Kripto Para Düzenleme Beklentileri

Sizce kripto alanı 2021’de düzenleme açısından herhangi bir dönüm noktasına ulaştı mı? Ve 2022’de düzenleyicilerden ne bekliyorsunuz?

Ninepoint Digital Assets Group

Alex Tapscott, blockchain ve kripto para birimleri gibi gelişen teknolojilerin etkisine odaklanan bir yazar, konuşmacı, yatırımcı ve danışmandır. Blockchain teknolojisi ve kripto para birimi alanında bir yatırım yönetimi hizmetleri sağlayıcısı olan Ninepoint Digital Assets Group‘un genel müdürüdür.

“2021, blockchain ve kriptonun görmezden gelinemeyecek kadar büyüdüğü bir yıldı. Bence düzenleyiciler ve hükümetler sonunda bu teknolojinin potansiyeline uyanıyorlar. Bazen Çin’de gördüğümüz gibi olumsuz bakıyorlar. Ancak genel olarak, yasa koyucular ve düzenleyicilerden dürüst ve düşünceli katılıma doğru bir kayma oldu. Örneğin, yaşadığım Kanada’da, menkul kıymetler düzenleyicimiz OSC, milyarlarca kripto borsa yatırım fonu (ETF) endüstrisini etkinleştirerek öncü olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde eyalet ve yerel kanun yapıcılar, Bitcoin’i kendi bölgeleri için bir iş yaratıcısı ve ekonomik bir motor olarak görerek kollarını açarak kucakladılar. Merkez bankası düzeyinde bile Bitcoin, stablecoin’ler ve diğer yeniliklere açıklık var. Sektörün ilerleme kaydetmeye devam etmesi için, düzenleyicileri ve hükümetleri bu sektörü ilerletmede kilit paydaşlar ve ortaklar olarak görmeliyiz.”

ConsenSys

Bill Hughes, blockchain altyapısını ve eşler arası uygulamaları oluşturmak ve tanıtmak için yapılan geliştiriciler, iş adamları, programcılar, gazeteciler, avukatlar ve diğerlerinden oluşan küresel bir topluluk olan ConsenSys‘de küresel düzenleyici meselelerin kıdemli danışmanı ve yöneticisidir.

“Önemli değişiklik, ABD’li milletvekillerinin ve düzenleyicilerin artan ilgisi oldu. Birçok yargı alanı, mevzuat ve kural oluşturma açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin önündedir, ancak ABD’nin önemli politika konularına indiği yer, kriptonun evrimi üzerinde etkili olacaktır. Dikkat hem kritik hem de destekleyici olmuştur; bu, hükümetin birleşik yanıtının “HAYIR” olacağını makul bir şekilde bekleyen bir alan için net bir pozitiftir. Milletvekilleri teknolojiye ve onun yarattığı olanaklara daha aşina hale geldikçe, bu konudaki endişeler dağılmaya devam edecek. Dikkat çekici bir şekilde, inovasyonun baş döndürücü hızından doğacak fırsatları anlayan ve büyümeyi desteklemek için canla başla çalışan anlamlı sayıda yasa koyucu (ve onların yasama personeli) zaten var. 2022’de, Avrupa Birliği’nde ve diğer önde gelen yargı alanlarında artan yasal netlik göreceksiniz; kriptoyu destekleyen ve bu konuda enerjik olan federal, eyalet ve yerel ABD milletvekillerinin sayısı artmaya devam edecek. ABD menkul kıymetler düzenlemesine ilişkin daha fazla netlik de bekleniyor.”

Phantom Wallet

Chris Kalani, DeFi ve NFT‘ler için oluşturulmuş Solana cüzdanı olan Phantom Wallet’ın baş ürün sorumlusudur.

“Düzenleyiciler, blockchain alanı söz konusu olduğunda çok daha anlayışlı hale geliyor. Diğer ülkelere kaybetmek istemiyorlarsa, finansal inovasyonda lider bir rol sürdürerek finansal inovasyon hızının önünde veya yanında kalmanın önemini anlamaya başladılar. Kongre oturumlarında gördüğümüz gibi, konuyla ilgili çok daha eğitimli hale geldiler ve finansal inovasyonun boğulmaması için bunu mevcut çerçeveye entegre etmenin yollarını anlamaya çalışıyorlar. Daha önce, insanlar neler olup bittiği hakkında hiçbir fikirleri yoktu ve blockchain’in internete benzer bir moda olduğunu düşündüler.”

Stellar Development Foundation

Denelle Dixon, Stellar Dev‘in CEO’su ve icra direktörüdür.

“Sanırım politika yapıcıların katılımı konusunda bir köşeyi döndük. Aralık ayındaki HFSC duruşmasında birçok temsilcinin ne kadar meraklı ve bilgili olduğunu görmek, blockchain’in sağladığı teknoloji ve değer hakkında daha fazla bilgi edinmek için iyi niyetle sorular sormak cesaret vericiydi. Bu yıl gördüğümüz tüm endüstri savunuculuğu ve inanılmaz sesli kripto topluluğunun desteği olmadan buraya gelebileceğimizi sanmıyorum. ABD’de inovasyonun devam etmesini sağlamak için yapılması gereken çok, çok daha fazla görüşme var. Haydi bu ivmeyi 2022’ye taşıyalım.”

Eden Network

James MacFarlane, Ethereum blokları için isteğe bağlı, fikir birliğini bozmayan bir işlem sipariş protokolü (non-consensus-breaking transaction-ordering protocol) olan Eden Network‘te iş geliştirme başkanıdır.

“Düzenleyicilerin kriptoya ve merkezi olmayan finans alanına daha aktif baktığını gördük. Bu alanların kendileri için yarattığı değer ve risklerin temellerini hâlâ anlamaya çalıştıkları açıktır. Batılı düzenleyiciler, beklendiği gibi hem uygunluk hem de vergilendirme perspektifinde bunun kendileri için yaratabileceği değeri denemek ve kullanmak için şimdiye kadar nispeten ölçülü bir yaklaşım benimsiyor gibi görünüyor. Birleşik Krallık ile kripto para birimi ve DeFi için daha fazla vergilendirme kılavuzu bile koydu. Bu düzenleyici kurumlar için tipik zaman çerçeveleri, bir yıllık araştırma olacak, ardından bulguların yayınlanması ve önerilen sonraki adımlar izlenecek ve bu da nihayetinde yayınlanmasıyla sonuçlanan uygulama kurallarını şekillendirecektir. 2022’de, bu düzenleyicilerden, üzerinde çalıştıkları kuralların yol haritası hakkında bize gerçekten sağlam bir fikir verecek daha kesin görüşler görmeyi bekliyoruz. İnovasyonu teşvik etmek için dengeli bir görüş alırlarsa, merkezi olmayan finans ve kripto para piyasalarının onlar için ne kadar değerli olabileceği açıktır. Beklenti, düzenleyicilerin, her ülke ve içindeki tüketiciler için yaratabileceği değer düzeyi göz önüne alındığında bu alanları kucaklayacak olmasıdır.”

KuCoin

Johnny Lyu, kripto para birimlerini satın almayı, satmayı ve saklamayı kolaylaştıran güvenli bir kripto para borsası olan KuCoin‘in CEO’sudur.

“Daha önce, düzenleyicilerin kripto para birimleri konusundaki söylemleri son derece olumsuzdu ve kısıtlayıcı bir tondaydı. Sadece tüm bu paraları, ilk yatırım tekliflerini (initial coin offerings) (ICO’ları), reklamları vb. nasıl yasaklayacaklarını düşünmeye devam ettiler. Geçen yıl, kısıtlayıcı yaklaşımın birçok ülkenin düzenleyicilerini çıkmaza soktuğunu gösterdi. Şimdi farklı düşünmeye başlıyorlar: “Tamam, kripto para piyasasını nasıl medeni ve herkes için güvenli hale getirebiliriz?” Ve dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, yasakları değil, düzenlemeleri düşünmeye başladı. Bu, kripto para birimi düzenlemesi konularında 2021’deki ana değişikliktir. Kod bir yasadır ve akıllı sözleşmelerden daha iyi bir düzenleme yoktur. Yıldan yıla, bu giderek daha belirgin hale geliyor. Yasalara saygılı kullanıcıların haklarını ihlal etmeden nüfusu eğitmek, kişisel sorumluluğu artırmak ve suç faaliyetlerini bastırmak gerekir. 2022’de ilerlemenin yönü bu olacak.”

Bequant

Martha Reyes, dijital varlık borsası ve ana komisyoncu olan Bequant‘ta araştırma başkanıdır.

“Dijital varlık alanı yetkililerin görmezden gelemeyeceği kadar büyüdü: Çin’in madencilik yasağı sektörde dalgalanmalara neden oldu ve bu da diğer ulusların kriptoya olan yakınlıklarını artırmasına yol açmış olabilir. Örneğin, ABD son 12 ayda olağanüstü bir ilerleme kaydetti, bu muhtemelen 2021’in başında herkesin tahmin edebileceğinden daha fazla. Hâlâ resmi bir çerçevemiz olmasa da bazılarının korktuğu gibi kripto para birimlerini yasaklamayacaklar. ve hatta bu yıl gelecekteki bir BTC ETF’sini onayladı. Potansiyel olarak 2022’de bir spot ETF gerçekleşecek. Avrupa’da İsviçre, kripto firmaları için düzenlenmiş bir yargı yetkisi olmanın faydalarından yararlandı. Bu, AB üzerinde baskı oluşturuyor. bir konumu benimsemek, tüketicilere, yatırımcılara ve firmalara benzer şekilde daha fazla netlik kazandırmak. 2022’de bunun yalnızca hızlanması muhtemeldir. Çok fazla düzenleyici, kripto ve blockchain’in faydalarını gördü ve netlik ihtiyacını kabul etti. Hala ilk hamle avantajı var, yani ağırlığını sağlam bir düzenleyici ortamın arkasına koyan herhangi bir ülke, yatırım ve yetenekleri çekebilir. 2022’de, ABD ve diğer ülkelerdeki düzenlemeler ve belki de daha fazla uluslararası koordinasyon konusunda daha fazla netlik görmeliyiz, bu da daha fazla kurumsal kabulün kapısını açmalıdır.”

Association for Digital Asset Markets

Michelle Bond, dijital varlık piyasaları için bir davranış kuralları geliştirmek üzere finans firmaları ve düzenleyici uzmanlarla ortaklaşa çalışan Dijital Varlık Piyasaları Derneği‘nin CEO’sudur.

“2021, Washington’un dijital varlık endüstrisine uyandığı yıldı. Yıl, sektörün endişelerini ve gecikmesini dile getirebildiği aceleye getirilmiş FinCEN “Barındırılmayan Cüzdanlar” teklifiyle başladı. Aynı zamanda, dijital yanlısı varlık Senatörü Cynthia Lummis, Senato’ya katıldı. Biden Yönetimi dijital varlıkları hızlandırırken, Washington’un tamamının endüstriyi bir şekilde veya biçimde incelediği görülüyordu. Ardından, vergi raporlaması amacıyla bir komisyoncuyu tanımlayan acele bir hüküm içeren Altyapı Yasası geldi. Bu kusurlu dil, ABD toplumunun tüm kesimlerinden dijital varlık destekçilerini kızdırdı ve politika yapıcıların ve düzenleyicilerin dikkatli davranmaları ve inovasyonu kararlarının temel direği olarak görmeleri gerektiğini açıkça ortaya koydu. Yıl, Aralık ayı başındaki kripto CEO’larının Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde yaptığı görüşmeyle oldukça olumlu bir notla sonuçlandı. Milletvekilleri, tüm katılımcılara şaşırtıcı bir şekilde sıcak davrandılar ve Web 3.0’da yararlanılabilecek yenilik avantajlarıyla gerçekten ilgilendiler. Duruşma, banka CEO’larının her yıl Kongre önünde görünmesine benzer şekilde, DC’de kriptoyu meşrulaştırmak için uzun bir yol kat etti. 2022’ye bakıldığında, milletvekilleri bu endüstrinin Amerika Birleşik Devletleri’ne sağlayabileceği uzun vadeli faydaların farkına varmaya başlıyor ve bu, Biden yönetiminin bir yıldır görevde olmasıyla birleştiğinde, şimdi iki taraflı bir temelde bir şeyler yapmak için gerçek bir pencere sunuyor. endüstriyi ilerletmek ve pazar bütünlüğü ve tüketicinin korunması için korkuluklar sağlamak. Endüstrinin gelişebileceği ve ABD’nin yararlanabileceği sorumlu bir kamu politikası çerçevesinin geliştirildiğini görmeyi bekliyorum.”

QuickSwap

Sameep Singhania, kullanıcıların tek bir merkezi olmayan, topluluk odaklı platformda takas etmesine, kazanmasına, getirileri biriktirmesine, ödünç vermesine, ödünç almasına ve kaldıraç kullanmasına olanak tanıyan, Polygon üzerinde merkezi olmayan bir borsa olan QuickSwap‘ın kurucusudur.

“Uzun zaman önce düzenleyicilerin bundan sonra ne yapacakları hakkında spekülasyon yapmamayı öğrendim. Bununla birlikte, bu yıl düzenlemede çok fazla ilerleme gördük. Örneğin, Hindistan, özel kripto para birimlerini yasa dışı hale getirecek bir yasa tasarısı önerdi, ancak bu hala birçok kişinin isteyeceğinden daha fazla düzenleme olsa da, 2018-2019’da tüm kripto para birimlerini yasaklama girişimlerinden çok uzak. Benim düşünceme göre, bu değişim, kriptonun altında yatan blockchain teknolojisi ve hükümetlerin bunu durdurmaktaki güçsüzlüğü hakkında artan bir anlayışı temsil ediyor.”

Sonuç, sizin 2022 yılından regülasyonlar anlamında beklediğiniz ne?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI