X


Kötü Amaçlı Yazılım İçeren Sahte EOS Cüzdanı Google Play Store’dan Kaldırıldı

Google, kötü amaçlı yazılım barındıran EOS cüzdanını Play Store'dan kaldırdı.
18:00
14 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektöründe yatırımcılar güvenlik konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaşabiliyor. Siber saldırganlar ve dolandırıcılar yatırımcıların kişisel bilgilerini çalmaya yönelik çok sayıda girişimde bulunuyor. Google Play’e yüklenen sahte EOS cüzdanı bu durumun en son örneği.

Kötü amaçlı uygulama, Brezilya merkezli geliştirici şirket tarafından farkedildi. SimplEOS adıyla Google Play’e yüklenen sahte EOS cüzdanı, EOS Rio tarafından geliştirilen kripto para cüzdanını taklit ediyordu. Yapılan araştırmalar sonucunda SimplEOS’un kullanıcı bilgilerini çalmak üzere kötü amaçlı yazılım barındırdığı keşfedildi. Kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarınıza üçüncü kişilerin erişmesine izin verir. Eğer şifrelerinizi, özel anahtarlarınızı ya da kurtarma kelimelerinizi bilgisayarınızda saklıyorsanız bir kez daha düşünün.

EOS ağındaki blok üreticilerinden biri olan EOS Rio, sektörün önemli şirketleri arasında yer alıyor. EOS ağını yöneten birimler blok üreticileri olarak adlandırılır. EOS Rio, ismini Brezilya’nın Rio De Jenerio bölgesinden alıyor. Şirket, Blockchain tabanlı dijital ürünler geliştiriyor.

EOS Rio’nun şu an için Google Play Store’da herhangi bir uygulaması bulunmuyor. Bu nedenle dolandırıcıların kötü emelleri için Google Play Store’a yüklediği SimplEOS adlı kripto para cüzdanı kolaylıkla fark edildi. EOS Rio kullanıcılarını ve Google’ı sahte uygulamaya karşı uyardı. EOS Rio’nun geliştirdiği uygulamalar şu an için sadece GitHub’tan ya da EOS Rio’nun resmi sitesinden indirilebiliyor.

Her ne kadar Google ve EOS geliştiricileri sorunun hemen farkına varsalarda yatırımcılara yönelik bu saldırıların ardı arkası kesilecek gibi de değil. Bu tarz saldırılarla kripto para yatırımcılarının hedef alındığını unutmayın. Eğer bilgisayarınıza ya da telefonunuza üçüncü kişilerce geliştirilmiş bir uygulama yükleyecekseniz ince eleyip sık dokumanız size yarar sağlayabilir.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar