X


Kore Merkez Bankası Dijital Para Birimi İçin Seçimini Yaptı: Hangi Şirket İle Anlaşıldı?

Elde edilen son veriler göre Kore, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için çalışacağı Blockchain şirketini seçti. 
20:20
20 Temmuz 2021

Yerel medya kuruluşu The Korea Herald’a göre, Kore Bankası nihayet dijital para deneyleri için hangi platformu kullanacağına karar verdi.

Kore Bankası Kakao’yu Seçti

The Korea Herald’ın haberine göre, Kakao Corporation teknoloji holdinginin Nlockchain odaklı bir yan kuruluşu olan Ground X, Bank of Korea’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için resmi olarak teknik platform olarak çalışmalara başlayacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yapılan açıklamalara göre, pilot program bu ay en kısa sürede uygulamaya konulabilir. Ayrıca Kakao‘nun Ground X’inin, Naver’ın Line blok zinciri platformu ve SK Group’un SK C&C’si ile rekabet ettiğini de belirtmek gerekiyor.

Öte yandan 2018’de piyasaya sürülen Ground X, kendi programlanabilir blok zinciri ortamı olan Klaytn’i işletiyor. Son zamanlarda platform, Ethereum (ETH) geliştiricisi ConsenSys ile uzun vadeli bir ortaklığa girdi.

Ayrıca Joseph Lubin’in ConsenSys’i Avustralya, Tayland ve Singapur merkez bankalarını merkez bankası dijital para birimi araştırma ve geliştirme girişimlerini de destekledi.

Proje Değeri: 4.4 Milyon Dolar

Yapılan açıklamalara göre proje finansmanının net toplamının 4.4 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor ve projenin ilk aşaması 2021 yılının 4. çeyreğinin sonlarında tamamlanacak. İlk aşama genel olarak, merkez bankası dijital para birimlerinin temel kavramlarının araştırılmasını ve test edilmesini ele alacak.

Öte yandan CBDC programının ikinci aşaması 2022’de gerçekleşecek. Araştırmacılar, gizlilik koruma konularına büyük bir önem verileceğini ifade ediyor.

Bunlara ek olarak Çin, dijital para biriminin güncellenmiş bir teknik incelemesini yayınladı. Yeni teknik inceleme, Çin’in CBDC’sini 2025’te sona erecek olan 14. Beş Yıllık Plan döneminde piyasaya süreceğini iddia ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar