X


Komşu Bitcoin’e Isınıyor: Yunanistan’daki Bitcoin ATM’lerinin Sayısı Yükselişe Geçti

Kripto para sektörünün büyüyüp gelişmesi nedeniyle Bitcoin ATM’leri üzerinden yapılan işlemlerin gelecekte bir hayli artması bekleniyor.
11:00
4 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ATM’leri dünyanın dört bir yanındaki insanların Bitcoin alım satım işlemlerini fiziksel makineler üzerinden kolaylıkla gerçekleştirmesini sağlıyor. Bitcoin ATM’leri mağazalara, barlara, restoranlara, sokaklara, kısaca onları görmek istediğiniz her yere kurulabilir.

Bitcoin ATM’lerinin Yunanistan’daki distribütörlüğünü Thess Cash Hellas adlı bir firma üstleniyor. The Cash Hellas Bitcoin ATM’lerinin ülke genelinde kurulumunu denetleyecek.

Halihazırda Yunanistan’da kullanıcılarının Bitcoin, Ethereum, Dash ve Litecoin alım satım işlemlerini gerçekleştirmesine olanak sağlayan beş Bitcoin ATM’si bulunuyor. Ekonomik kriz nedeniyle banka ATM’lerinden para çekmek pek de mümkün olmasa da kripto paralara yönelik talep her geçen gün artıyor. Thess Cash Hellas bu talebi karşılamak ve kripto paraları daha çok insanla buluşturmak istiyor.

Kripto para ATM’lerine duyulan ihtiyaç kripto para yatırımcılarından kaynaklanıyor. Bazı insanlar bankalar gibi merkezi finans kuruluşlarından kaçınmayı tercih ediyor. Çünkü kripto para yatırımcıları Bitcoin ATM’leri üzerinden bakiyelerine hızlı bir şekilde erişebiliyor, para çekebiliyor. MarketsandMarkets adllı bir araştırma şirketi geçtiğimiz günlerde bir rapor yayımladı. Rapora göre kripto para ATM’lerinin piyasa değerinin 2023 yılına kadar 144,5 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Kripto para ATM’lerinin güncel piyasa değeri halihazırda 16,3 milyon dolar, MarketsandMarkets’ın verileri Bitcoin ATM’lerinin piyasa değerinin önümüzdeki 5 yılda 8 kat artacağını öngörüyor.

Özellikle ekonomik sorunlarla boğuşan ülkelerde kripto paralara daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Thess Cash Hellas ise Yunanistan’ın bu trendin dışında kalmaması için bir fırsat sunuyor. Aslında Bitcoin ATM’lerinin sayısındaki bu artış pek çok kişi için sürpriz olmadı. Bitcoin ATM’lerinin piyasa değeri geçtiğimiz yıl 6,8 milyon dolar seviyesindeydi. Mevcut durumda bu rakam son birkaç ayda %50 artarak 16,3 milyon dolara ulaştı.

Kaynak: Cryptodaily.co.uk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar