X

Kafalar Karışık: Önümüzdeki Günlerde Bitcoin’i (BTC) Ne Bekliyor?

Piyasada hem alıcıların hem satıcıların aktif olduğu görülüyor.
10:25
26 Ekim 2020

Ortaya çıkan verilere göre kripto para borsalarındaki kullanıcılar Bitcoin’lerini kendi özel cüzdanlarına aktarmaya devam ediyor. Bu da satış baskısının azaldığı şeklinde yorumlanıyor. Ancak ilginç bir şekilde borsalara giren Bitcoin miktarında da artış olduğu görülüyor. Dolayısıyla hem alım hem satış için piyasada bir baskı olduğu ve bu sebeple de yatırımcıların kafalarının karışık olduğu ifade ediliyor.

2020’nin Dördüncü Çeyreği

Borsalara Bitcoin girişi, Mayıs 2020’den bu yana aniden görülmeyen seviyelere yükseldi. Çeşitli verilere göre, madenciler yaklaşık 13.000 dolardan BTC satıyor olabilirler. Girişler arttığında, Bitcoin fiyatı genellikle kısa bir süre sonra düşüyor. Çünkü borsa piyasası üzerinde baskı oluşmuş oluyor.

Ancak bu bilgilere rağmen lider kripto para biriminin ciddi bir düşüş yaşamadığını, hatta 13.000 dolara yükseldiğini görüyoruz. Çıkışlar düşmeye devam ederken Bitcoin girişlerindeki anormal artış, önemli bir eğilimi gösteriyor. Satıcıların BTC’ye baskı uyguladığı ancak alıcıların bu baskıyı dengelediği bir piyasa dinamiğini açıkça gösteriyor.

Piyasanın popüler analistlerinden “Byzantine General” satış yapanların neden arttığı konusunda iki önemli neden olduğunu ifade ediyor. İlk olarak analist türev piyasasının, özellikle Bitcoin vadeli işlem piyasasının aşırı ısındığını vurguladı. İkinci, olarak ise borsalarda yüksek oranda balina olduğunu dile getirdi. Ancak yapılan açıklamalara göre bu durumun, kısa vadede piyasa genelinde bir gerilemeyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı, birçok faktör nedeniyle belirsizliğini koruyor.

Kurumsal Yatırımlar

Bitcoin piyasasındaki belirsizlik yoğunlaştıkça, önemli bir faktör muhtemelen kurumsal talebin sürdürülebilirliği olacak. Business Insider’a göre, JPMorgan analistleri Bitcoin’in potansiyel uzun vadeli avantajının “önemli” olduğunu dile getirdi ve “Y kuşağının zamanla yatırımcıların evreninin daha önemli bir bileşeni olacağına inandığımız için, ‘alternatif’ bir para birimi olarak altınla daha yoğun bir şekilde rekabet ettiğinden Bitcoin için potansiyel uzun vadeli yükseliş kayda değer.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak Microstrategy gibi firmaların Bitcoin yatırımı yapıyor olması satış baskısını dengeleyici bir unsur oluşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar