reklamı kapat

JPMorgan Bankası Ethereum’la Altın Barlarını Token’laştırıyor

JPMorgan Chase Quorum platformunu kullanarak altın barlarını dijital ortama taşıyacak.
18:00
30 Ekim 2018

ABD merkezli bankacılık devi JP Morgan Chase’in Blockchain’i Quorum, altın barlarının “token’laştırılmasında” kullanılacak. Quorum, Ethereum Blockchain’inin şirketlere yönelik (kurumsal) versiyonu. Banka tarafından geliştirilen platformun kullanıcıları önceden programlanmış kurallarla akıllı sözleşme çalıştırabilecek.

Ethereum tabanlı platformla madenciler sürdürülebilir bir şekilde küresel piyasada gelir elde edebilecek. Financial Review’in konuyla ilgili haberinde platformun “ezber bozan teknolojiyle gelecek yıllar için yeni yatırım fırsatları” sunduğu yazılıyor. Haberde JPMorgan Chase’in Blockchain girişimleri başkanı Umar Farooq’un şu sözleri alıntılanıyor:

Uygulamadan protokole, tüm gerekli şeylere sahip olan tek finansal oyuncuyuz.

Quorum’ın geliştirilmesi

New York merkezli JPMorgan 2,534 trilyon dolar toplam varlıkla piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli bankası. Böylesine bol bir kaynağı yöneten banka, Blockchain alanındaki potansiyeli değerlendirmeye başladı. Özellikle gereksiz bakım masraflarından kurtulmada Blockchain’den nasıl faydalanabileceğini ve akıllı sözleşmelerin günlük iş hayatında ne tür rekabetçi avantajlar getireceğini araştırdı. Süreç sonunda Ethereum Enterprise Alliance ile partnerlik yaparak Quorum Blockchain’ini geliştirdi.

Token’laştırma: Yeni fırsat kapısı

Quorum, varlıkları dağıtık defterlerde taşınabilecek şekilde dijitalleştirmek amacıyla Blockchain teknolojisiyle token’laştırmanın peşinde. Financial Review’in haberine göre geçen hafta Avustralya, Sydney’de düzenlenen Sibos konferansında bu konu tartışıldı.

Platform, borsa ve broker gibi aracılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracak. Taraflar arasında doğrudan işlemler yapılmasına ve bu süreçte katılımcı masrafları ve risklerinin azaltılmasına yardımcı olacak.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.