X


Japonya’da İlk Blockchain Ticaret Birliği Kuruldu

18:00
5 Mayıs 2016

Blockchain teknolojisini geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçlayan Japonya’nın ilk ticaret birliği olan Blockchain Collaborative Consortium (BCCC) Japonya’da kuruldu.

Birliğin temel amacının blockchain teknolojisinin uygulanması ve geliştirilmesi üzerine işbirliği sağlamak olduğu belirtiliyor. Ayrıca geliştirilen projeler için mali destek sağlamak amaçlanıyor.  BCCC’nin web sitesinde yer alan bilgiye göre birlik, bilgi ve deneyimleri paylaşmak için uluslararası blockchain grupları ile bilgi alışverişi yaparak, ortak çalışmalarda bulunmayı planlıyor.

gI_138090_bccc-article-bannerKendi uzmanlık alanlarına göre 4 ayrı alt bölüm bulunmakta: Teknoloji geliştirme ve araştırma, blockchain teknolojisi eğitimi ve çalıştayları, uluslararası ticaret birliği yönetimi ve bununla ilgili çeşitli düzenleyici çalışmaların yürütülmesi.

Aslında gurubun bünyesinde bulunan bu departmanlar, birliği dünyadaki diğer birliklerden ayıran en önemli faktör. Örnegin R3 gibi diğer benzeri oluşumlar, çoğunlukla blockchain teknolojisinin bankacılık ve finans etkilerine odaklanmışlardı. BCCC’nin ise diğer gruplara göre daha geniş alanlarda yaklaşımları olduğu açıkça görülüyor.

BCCC’de 34 firma yer alıyor. Katılımcılar arasında yazılım devi Microsoft’un Japonya departmanı, uygulama geliştirme şirketi ConsenSys, yatırım fonu şirketi OPT Ventures ve bankacılık kurulusu Bitbank  gibi tanınmış şirketler de var. Birliğin her üye şirketi zorunlu olarak yıllık üye aidatı ödemesi planlanıyor.

Birlik başkanı olarak Infoteria şirketinin müdürü, Japon yazılım geliştiricisi Yoichiro Hirano atandı. Yönetim kurulunun ilk toplantısı Mayıs ayı ortasında gerçekleştirilecek ve ilk genel kurul toplantısı ise Haziran ayinin sonunda yapılması planlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar