reklamı kapat

İsviçre Menkul Kıymetler Borsası, Kripto Para Borsası Açıyor

6 Temmuz 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

İsviçre’nin en büyük hisse senetleri borsası SIX kripto para borsası açmayı planlıyor. Kripto para borsasının İsviçre’nin finansal düzenleyici kurumu FINMA ve merkez bankası tarafından düzenleneceği belirtiliyor.

Borsadan bugün yapılan açıklamada, yeni kurulacak platformun “dijital varlıklar için tamamen entegre edilmiş uçtan uca işlem, ödeme ve saklama hizmeti sunan dünyanın ilk piyasa altyapısı” olacağı not düşülüyor. “SIX Digital Exchange” (SDX) şeklinde isimlendirilen Blockchain temelli platform, müşterilerin sahip olduğu menkul kıymetlerin token’leştirilmesini sağlayacak ve dijital para basımı & işlemlerinin kolaylıkla yapılmasının önünü açacak. Borsanın 2019 ortasında faaliyete geçeceğini açıklayan Jos Disjsselhof:

Bu, para piyasası altyapılarında yeni bir dönemin başlaması demek. Bizim açımızdan şu nokta çok net: Dijital ortamda olup biten şeylerin çoğu gelecekte var olmaya devam edecek ve içinde bulunduğumuz sektörün geleceğini tanımlayacak. Artık finansal sektörün geleneksel finansal hizmetlerle dijital topluluklar arasındaki boşluğu kapaması gerekiyor.

SIX’in kripto para borsasında olması beklenen özelliklerin belki de en dikkat çekici olanı token basımı. Borsa müşterileri geliştirdikleri token’lar için ICO kampanyası düzenleyebilecek. Borsayı ısrarla “ekosistem” olarak niteleyen SIX yetkilisi Thomas Zeeb: “Göreve getirdiğimiz geliştirici ve danışmanlardan oluşan ekip, müşterilerin ICO kampanyası düzenlemesine ve bu doğrultuda ortaya yeni ürünler koymasına önayak olacak.”

SDX’in esasında bir menkul kıymetler borsası olması bu haberin değerini artırıyor. Zira borsa kullanıcıları bankalarca kabul gören ve görmeyen varlıklarını dijital varlıklara haline getirebilecek. Bir diğer deyişle, SIX’in dijital borsa girişimi geleneksel finans – kripto para ekosistemi flörtünde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Bu girişimin dünyanın finans kalelerinden İsviçre’de yapılması da ayrıca önemli.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.