reklamı kapat

İsveç Mülk Satışları İçin Blockchain Kullanacak

08:00
9 Mart 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Wall Street Journal’ın 7 Mart’ta yayınlanan haberine göre İsveç’in toprak mülkiyet idaresi Lantmäteriet, blockchain tabanlı ödeme ile mülk satışlarına yakında başlayacak. İsveç blockchain tabanlı emlak ödemesi sistemini 2 yıldır geliştiriyordu.

Lantmäteriet kendi blockchain tabanlı sistemi üzerinden kullanıcı kayıtlarına başladı. Kullanıcılar Lantmäteriet’in blockchain sistemini kullanarak mülk alım satımı yapılabilecek. Lantmäteriet dijital işler sorumlusu Mats Snäll sistemin teknolojik olarak hazır olduğunu ifade etti.

Blockchain tabanlı sistem ilk olarak 2016’da denenmeye başlandı. Denemenin ikinci aşaması Mart 2017’de tamamlandı. Sonrasında İsveç Temmuz 2017’de blockchain kullanarak arsaları ve mülkleri kayıt altına almaya başladı. İsveç kayıtlar için ChromaWay adındaki blockchain teknoloji firmasının özel bir blockchain tabanlı uygulamasını kullandı.

Lantmäteriet ChromaWay’in yanı sıra iletişim firması Telia Co. ve danışmanlık firması Kairos Future ile çalışıyor. İsveç yeni sistemini bu firmalar ile birlikte geliştirecek.

Wall Street Journal haberinde Lantmäteriet’in hali hazırda sanal ve dökümansız işlemler yaptığı belirtiliyor. Buna rağmen kayıt, kontratların imzalanması ve ardından alım işlemlerinin tamamlanması 3 aydan 6 aya kadar sürebiliyor. ChromaWay geliştiricisi Jörgen Modin alım işleminin sadece birkaç saate düşebileceğini ön görüyor. Ek olarak işlemler sırasında alıcı ve satıcının aynı yerde olmasına gerek kalmıyor.

İsveç’in blockchain’i emlak işlemlerinde kullanılabilmesi için birkaç engeli aşması gerekiyor. Bu engellerden en büyüğü İsveç yasalarının dijital imzalarla mülk alışverişini illegal olarak tanımlaması. Sistemin ülke çapında kullanılabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Geçtiğimiz yıl US Nasdaq ve İsveç bankası SEB ortak bir yatırım fonu oluşturma amacıyla blockchain tabanlı işlem platformunu test etmeye başlamıştı. Yatırım fonunun amacı hızlı ve kolay işlemler sağlamaktı. Bununla birlikte ve Lantmäteriet’in hamlesi sayesinde İsveç blockchain’i kullanıp ülke dışına gayrimenkul satışlarını arttırmayı planlıyor olabilir. İsveç daha önceden de kripto paralarla ilgili büyük adımlar atmıştı

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.