X


İngiltere Merkez Bankasından Kripto Para Açıklaması!

İngiltere Merkez Bankasından yeni kripto para açıklaması geldi.
21:09
14 Temmuz 2021

Bank of England (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe bugün kripto paraları da kapsayan önemli bir demeç verdi. Kripto paraların yakaladığı büyük ivmeye dikkat çeken Jon Cunliffe yine de geleneksel piyasaların risk altında olmadığına inanıyor. Kripto paralarla ilgili BoE Başkan Yardımcısının açıklamasından satır başlarını inceleyelim.

Kripto Paraları Taktir Ediyorum

Katlanarak büyüyen kripto para piyasalarının başarısını takdir eden Jon Cunliffe bunun geleneksel finans sistemi için bir tehdit olmadığını söylüyor. “Spekülatif şekilde patlayan ve çok ciddi seviyede büyüyen pazar”, evet bu tanım tam da Jon Cunliffe tarafından yapıldı. Aslında İngiltere Merkez Bankası kripto para açıklamalarını artık sık sık yapıyor. Yani Jon Cunliffe tarafından gelen açıklama artık şaşırtıcı olmaktan çıktı.

İngiltere Merkez Bankası Kripto Para Açıklaması

İngiltere Merkez Bankası Kripto Para Açıklaması

Cunliffe kripto paraların daha fazla kurumsal yatırımcıyı çekemeyeceğini düşünüyor. Aynı zamanda kripto para piyasalarının yoğun “perakende müşterilerden” kaynaklı olduğunu savunuyor. Yani bireysel yatırımcıların kriptoya akını böyle bir büyümenin yaşanmasına sebep oldu. Ancak rakamlar tam tersini söylüyor üstelik her gün yeni kurumsal yatırımcılar oyuna dahil oluyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Cunliffe ayrıca şunları söyledi;

“Finansal istikrar için kripto paraları risk olarak görmüyoruz, böyle bir risk olduğunu düşünmeye başlarsak gerekli adımları atarız. Ayrıca ağırlıklı olarak bireysel yatırımcılar bu piyasalarla ilgileniyor, şu an için kriptoya kayan yoğun bir talep görmüyoruz”

Kripto Paralar ve Regülasyon Baskısı

Ekosistem henüz çok yeni olduğu için kolaylıkla baskılanabiliyor. Bunu fırsat bilen Çin elbette elinden geleni yapıyor. Yıllardır duyurduğu yasak açıklamalarından farklı olarak Çin hükümeti kriptolara karşı top yekun bir savaş başlatmış durumda. Öte yandan ülkeden kripto para madencilerinin kaçışı devam ediyor.

Tüm bunlara ek olarak Binance geçtiğimiz ay çok sayıda ülkeden kovulmak istendi. Yerel düzenleyicilerle anlaşmakta güçlük çeken Binance sıradan bir borsa değil. Küresel ölçekte en fazla hacmin olduğu ve kripto para piyasalarının bel kemiği olmuş kurum Binance, bu yüzden şirkete kurulan baskı aslında ekosistemi etkiliyor.

İngiltere kripto destekli kara para aklama operasyonlarına bir yenisini ekledi ve 2,1 milyar liraya yakın kripto varlığa operasyonda el koydu. Aslında tüm bunlar kripto paralar üzerindeki kara bulutları arttırmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta Hindistan’dan gelebilecek bir olumsuz haber bardağı taşıran son damla olabillir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar