X


İngiltere Hükümeti Altın Destekli Kripto Paraya Set Çekti

İngiltere hükümeti kendisine bağlı para basma kurumu Royal Mint'in Royal Mint Gold projesini iptal etti.
19:00
25 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

İngiltere’nin madeni para basan kurumu Royal Mint’in altın destekli kripto para basma planı bulunuyordu ancak İngiltere hükümeti bu kararı veto etti.

Royal Mint başlangıçta 1 milyar dolar değerinde token basacağını duyurmuştu ve kripto paranın adı Royal Mint Gold (RMG) olacaktı. 2016 yılında ortaya çıkan proje kapsamında RMG’nin ABD borsası CME’de işlem görmesi tasarlanıyordu. Teknoloji firması BitGo RMG’nin cüzdanını geliştirecekti.

Kripto paranın amacı kullanıcılarına kolayca altın alıp satma imkanı sunmaktı. Royal Mint yaklaşık 1100 yıllık bir kurum. Royal Mint kasalarında bastığı kripto paraların karşılığı olan altınları muhafaza edecekti. Proje resmen 2017’de sonbaharında başlatıldı ve 2018’in başlangıcında hayata geçmesi bekleniyordu. Reuters’ın haberine göre adı verilmeyen 3 ortağı son anda Royal Mint ile anlaşmasını bozdu. Bir kaynağa göreyse CME’nin yönetimi değiştiği için bu işe karışmak istemedikleri öne sürüldü.

Bazılarına göre CME’nin anlaşmayı bozmasının nedeni dijital değerlere karşı olan ilginin giderek azalması. Önceliklerini değiştiren CME, CEO’su Phupinder Gill’in emekliliğinden sonra dijital değerlerden uzaklaşmaya başladı. Ancak diğer yandan CME geçtiğimiz yılın sonlarında Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmıştı. Reuters’a göre CME birçok kripto para startup’ına yatırım yaptı.

Royal Mint CME’nin vazgeçmesinden sonra projeyi kurtarmak adına birkaç yeni ortaklık yapma girişiminde bulundu. Fakat bütün planların önüne İngiltere ekonomi bakanı set çekti. Bakan Royal Mint’in tamamen hükümete bağlı olmasından dolayı potansiyel olarak saygınlığın zedelenmesini göze alamayacağını ifade etti.

İngiltere hükümeti henüz kripto paraları ya da kripto para borsalarını düzenlemedi. Bu yüzden ülkede düzenleme adına belirsizlik bulunuyor. Hükümet sadece kripto para ile ilgili CFD sözleşmelerini düzenlemiş durumda. Royal Mint’in son açıklamasındaysa piyasa koşullarının olgunlaşmadığı bu yüzden RMG’nin başka bir zamana ertelendiğini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar