Reklam

ICO Piyasası Ölüyor Mu?

Düşüş trendinde devam eden kripto piyasası ve düzenleyicilerin yaklaşımları ICO piyasasını da etkiliyor…
12:00
1 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının yaşadığı düşüş trendinin ICO’ları da etkilediğini dile getirebiliriz. 2017 ve 2018 yıllarında yatırımcıların adeta gözdesi olan ICO’lar gözden düşmüş görünüyorlar.

Wall Street Journal’ın (WSJ) 31 Mart’ta yayımladığı bir rapora göre, 2018’in ilk çeyreğinde ICO piyasasının topladığı fon miktarı 6,9 milyar dolar iken bu rakam yaklaşık 58 kat düşerek 2019’un ilk çeyreğinde 118 milyon dolara kadar geriledi.

Düzenleyiciler ve Ayı Piyasası

WSJ hazırladığı bu raporu ICO analiz sitesi TokenData’daki verilere dayandırdığını ifade ediyor. WSJ’ye göre yatırımcılar, düzenleyicilerin ICO’lara karşı takındığı olumsuz tavrın yanı sıra uzun süredir devam eden ayı piyasasının da etkisiyle bu piyasadan uzaklaşıyor.

Düzenleyicilerin yaklaşımlarının son örneği şubat ayında yaşanmıştı. Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto firması Gladius Network’ü yasadışı menkul kıymet satmakla suçlamıştı.

Öte yandan Cointelegraph’ın haberine göre, Future Perfect Ventures kurucu ortağı Jalak Jobanputra, ICO piyasasının uzun zamandır kripto paralarda hakim olan düşüş trendinden de oldukça çok etkilendiğini dile getirmişti.

Bunların yanında TokenData’nın 2017 yılından bu yana takip ettiği 2.500 ICO projesinden yalnızca yüzde 45’i başarılı olarak yeterli miktarda fon toplayabildi. Ayrıca WSJ’nin yayımladığı rapora göre, başarılı sayılan ICO’ların yalnızca yüzde 15’inin token’ları söylenen fiyatta ya da daha fazlasına satılabildi.

STO’lara İlgi Artıyor

Yayımlanan rapor, avukat ve danışman Joshua Ashley Klayman’ın ifade ettiği bir düşüncenin de altını çizdi. Klayman’a göre, ICO’ların kendisi bir süre sonra tamamen yok olsa da dijital menkul kıymet piyasası kolay kolay yok olmayacak. Son zamanlarda menkul kıymet token satışı olarak bilinen STO’lara küresel bazda hem özel sektör hem de devlet düzeyinde ilginin artması da Klayman’ın bu düşüncesini destekler nitelikte…

Bunun yanında ICO’ların gidişatı ve geçmişteki durumuyla ilgili hazırladığımız detaylı bilgilere ICO Dosyası makalemizden ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar