X

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex Vurgununun Perde Arkasını Açıkladı

Thodex olayları ile ilgili yeni açıklama!
06:41
29 Nisan 2021

Thodex kripto para borsası, Türkiye’deki yatırımcıların hafızalarına kazındı. Thodex olayında CEO’nun resmen yurtdışına kaçtığı ve iyi niyetli olmadığı kesinleşse de çalınan fonların miktarı hakkında belirsizlik yaşanıyordu.

Thodex Vurgunu 2 Milyar Dolarlık Değil

Ana akım medya tarafından Thodex borsasının 2 milyar dolarlık vurgun yaptığı vurgulansa da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gece yarısı yaptığı açıklamada gerçek miktarı duyurdu. Soylu, dava ile ilgili gizliliğin devam ettiğini vurgulasa da soruşturma hakkındaki detayları şu şekilde açıkladı:

“Bir gizlilik üzerinde olan dava. Şu ana kadar 82 kişiye yönelik gözaltı kararı çıktı. 77 kişi gözaltına alındı. Hâlâ sorgulamaları devam edenler var. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı bir kırmızı bülten kararını Adalet Bakanlığı’na iletildi. Biz gece yarısı Interpol’e ilettik. Interpol de sabah 10’da kırmızı bülten çıkardı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Biz buradan yapabildiğimiz ölçüde internetten teknik takip yapmaya çalıştık. Bu konuda Arnavutluk makamlarıyla değerlendirmemiz sürdü. Onlardan da izin alarak dört ülkeye ekip gönderdik. Karadağ’dan Kosova’ya kadar Arnavutluk’un etrafındaki ülkelere ekipler gitti. Kırmızı bültenle yakalandığı zaman bu ülkelerde iade anlaşmamız var.”

Bakan Soylu’dan Thodex Açıklaması

Soylu’nun ifadelerine bakıldığında aslında kırmızı bülten ile aranan tek kişinin Thodex CEO’su olmadığı ve şirketten birçok kişinin de kaçak konumunda olduğu görülüyor. Yakalanma durumunda ilgili ülkelerle iade anlaşmasına sahip olunduğunu da belirten Soylu, bu konuda mağdurlara güven verdi.

Çalınan fonlar konusunda da açıklamada bulunan Süleyman Soylu, bilirkişilerin çağrılmasından sonra ise durumun değiştiğini ve 2 milyar doların söz konusu olmadığının ortaya çıktığını belirtti:

“Bir haber çıktı 2 milyar dolar. Bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niçin buna itiraz etmedi diye baktık. Özellikle ben bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu rakamları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar. 108 milyon dolarlık bir portföy söylediler. Kriptonun nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. İşlem hacmi ayrıdır portföy ayrıdır. Burada böyle bir avukat dile getirdi 2 milyarlık dolar öyle kaldı.”

Soylu, soruşturma kapsamında çeşitli gözaltıların da yapıldığını vurguladıktan sonra soruşturma bitene kadar net açıklama yapmasının ise mümkün olmadığını belirtti. Çalınan fonların ise 108 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar