X


Huobi ve Binance’e 2019’da Ne Kadar “Yasa Dışı Bitcoin” Gönderildi?

Suçluların yasa dışı Bitcoin'ler için en çok tercih ettiği iki borsa belli oldu.
16:00
17 Ocak 2020

Binance ve Huobi gibi önde gelen kripto para borsaları, ne kadar fazla güvenlik önlemi alsalar da, genellikle hacker’ların para aklamak için kullandıkları platformların başında geliyorlar. Yeni yayınlanan bir araştırma da 2019 yılında iki platforma bu amaçla ciddi miktarda Bitcoin (BTC) gönderildiğini ortaya koyuyor.

Yasa Dışı Bitcoin’lerin Popüler Adresi: Binance ve Huobi

Blockchain ve kripto para araştırma firması Chainalysis tarafından yayınlanan verilere göre, 2019 yılı boyunca iki borsaya gönderilen yasa dışı yollarla elde edilen BTC’lerin toplam miktarı 2,8 milyar doların üzerinde. Binance ve Huobi 2019 yılında suçluların aktardığı toplam kripto paraların sırasıyla %27,6 ve %24,7’lik kısmını oluşturuyor. Bu da iki kripto para borsasının toplam miktarının %50 üzerine çıkmasını sağlıyor. Diğer borsaların toplamı ise %47,8 ile sınırlı kalmakta.

Cryptocurrency exchanges receiving illicit Bitcoin in 2019

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Araştırmacılar yasa dışı yollarla elde edilen Bitcoin’lerin gönderildiği bir diğer popüler tercihin ise OTC platformları olduğunu düşünüyor. Tezgah üstü alım satım platformları genellikle kurumsal yatırımcılara yönelik hizmet verse de, bunların birçoğu aktarılan BTC’lerin kaynağını kontrol etmiyor veya sadece umursamıyor. Buna ek olarak OTC platformlarının genellikle normal borsalardan daha düşük seviyede KYC önlemleri alması da, suçluları buraya itiyor olabilir.

Yasa dışı yollarla elde edilen BTC’ler ise genellikle kripto para borsalarına yapılan saldırılardan veya dolandırıcılıklardan ortaya çıkıyor. Örnek vermek gerekirse 2019 senesinde yaşanan Binance saldırısı, 7.000 Bitcoin’in çalınması ile sonuçlanmıştı. Belki bu BTC’ler yine Binance veya Huobi kripto para borsası üzerinde bile aklanmış olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Turgay
    2 sene önce

    Sözde kripto para güvenli falan terör örgütleri bu yollar ile para transferleri yapıyorsa , önlem alinamiyormu

    15