X


Huobi Kararını Verdi! Popüler Kripto Para Borsası Singapur’dan Çekiliyor

Popüler kripto para borsası Singapur'u kısıtlı yargı alanları" listesine eklendi. Huobi Singapur'dan çekiliyor.
12:15
10 Kasım 2021
Huobi Kararını Verdi! Popüler Kripto Para Borsası Singapur'dan Çekiliyor
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin hükümetinin kripto işlemleri üzerindeki baskısının ardından popüler kripto para borsası Huobi, Çin’li kullanıcılar için hizmet vermeyi durdurma kararı verdi. Şimdi ise Huobi, benzer bir kararı Singapurlu kullanıcılar için verdiğini açıkladı.

Huobi Singapur’dan Çekiliyor

Huobi Global tarafından yapılan açıklamada, ülkenin yasalarına uymak için Singapur’un “kısıtlı yargı alanları” listesine eklendiği belirtildi. Şirket, 22 Mart 2022 tarihine kadar Singapur’lu kullanıcılardan hesaplarındaki bakiyeleri çekmelerini ve pozisyonlarını kapatmalarını istedi.

9 Kasım’da borsa tarafından yayınlanan duyuruda şu ifadeler yer aldı;

“Singapur yasalarına uymak için Singapur’u kısıtlı bir yargı alanı olarak dahil etmemiz gerekecek. Ne yazık ki bu, Huobi Global’in artık Singapur merkezli kullanıcılara hizmet sunamayacağı anlamına geliyor.”

Ayrıca kripto borsası, Singapur merkezli tüm kullanıcıların hesaplarının 31 Mart 2022’de kapatılacağını doğruladı. Ancak, erişim son tarihten önce bile bu kullanıcılarla sınırlandırılabilir.

Huobi Global’in kullanıcı sözleşmesine göre diğer yasaklı bölgeler arasında Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya yer alıyor.

Singapur ve Kripto Paralar

Son yıllarda, kripto sektörü Singapur’u bir fintech inovasyon merkezi olarak düşünmeye başladı. Denemeye açık düzenleyiciler ve devam eden bir CBDC projesi sayesinde Singapur, kriptonun rüya hedefi gibi görünüyordu.

Aslında, Ekim ayında yapılan bir röportajda, Singapur Para Otoritesi Fintech Başkanı Sopnendu Mohanty, ülkenin kripto politikalarını tartıştı ve şöyle söyledi;

“Yani bu, piyasayı deneyeceğimiz, tüm bu düzenleyicilerin bize gelebileceği ve bizimle bir ürün oluşturabileceği elverişli bir ortam yaratacağımız ve birlikte çalışacağımız anlamına geliyor. İnovasyonun önüne geçmek istemiyoruz, bu çok kötü bir fikir.”

Ancak, son eylemler farklı bir hikaye anlatıyor. Kripto borsası Binance de şansını Singapur’da denedi ancak sonunda yerel düzenlemeler nedeniyle ülkedeki kullanıcılara hizmet sunmayı bırakmak zorunda kaldı.

Huobi Ne Yapmayı Planlıyor?

Kasım ayında yapılan bir basın açıklamasına göre, Huobi grubu, Cebelitarık Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (GFSC) operasyonlarını İspanya’nın ucundaki Britanya Denizaşırı Topraklarına kaydırma hareketini onayladığını iddia etti. Bu, şirketin spot ticaret işinin şimdi Huobi Cebelitarık üzerinden koordine edileceği anlamına geliyor.

Ancak, hareketli üsler basit değildir. Çin merkezli kullanıcılara yönelik hizmetlerin kapatılmasının, şirketin gelirinin yaklaşık üçte birini ortadan kaldırdığı bildiriliyor.

Buna rağmen, Huobi’nin yüksek hedefleri var gibi görünüyor. Cebelitarık’a taşınma konusunda şirket şunları söyledi:

“Bu, Huobi Group’un birçoğu yasal gerekliliklere sıkı sıkıya uymayı gerektiren kurumsal müşterileri ve spot ticaretle ilgilenen ve politikalarımıza ve kurallarımıza uygun olarak ticaret yapmaya istekli perakende müşterileri için çekici olacak.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar