reklamı kapat

Hong Kong’da Bitcoin Benimsenmesi Artar Mı?

Siyasi ve ekonomik zorluklar insanları kripto paralara yönlendiriyor...
14:00
16 Haziran 2019

Hong Kong‘daki mevcut siyasi huzursuzluk sebebiyle vatandaşlar orta ve üst sınıf varlıklarını ülke dışı hesaplara çıkarmaya başladı. Bu durum Bitcoin‘in Hong Kong’daki benimsenmesini arttırabilir…

Varlıklar Yurtdışına Çıkıyor

Hong Kong’da yetkililer son zamanlarda suçluların Çin‘den sınır dışı edilmesi ile ilgili bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Hong Kong’da yaşayanlarsa bu kararı protesto ederken bir yandan da tedirginlik yaşıyorlar. Dolayısıyla Hong Kong’da son zamanlarda yaşanan siyasi sorunlar sebebiyle ülkedeki zenginler yatırımlarını ve birikimlerini ülke dışı (offshore) hesaplara taşımaya başladı.

Hong Kong’da bu konuyu protesto etmek için birkaç gün boyunca şiddete varan protestolar düzenlendi. Bu durum da özellikle hükümet yetkililerini ve iş dünyasını tedirgin etti. Ayrıca 10 Haziran 2019’da Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Çin’de yaşayan kendi vatandaşlarını, “Hong Kong’da yürürlüğe girebilecek bu yasanın iş ortamına ve orada yaşayan Amerikalaılara zarar verebileceği” konusunda uyardı.

Çin Amerika Savaşı

Bunun yanında Çin ve Amerika zaten uzun zamandır bir ticari savaş içinde. İki ülke arasındaki bu durumun Bitcoin’in gelişmesine katkı sağlayabileceği yönündeki görüşleri bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Şu anda da Hong Kong’daki vatandaşların varlıklarını yurtdışı hesaplara taşıdığıyla ilgili haberler gündemde yer alıyor. Reuters konuyla ilgili şu ifadelere yer veriyor:

Bazı Hong Kong zenginleri, Hong Kong’un suçluları sınır dışı etmesiyle ilgili duydukları tedirginlik sebebiyle varlıklarını ülke dışı hesaplara taşımaya başladı.

Bunun yanında Hong Kong’da yaşayanlar varlıklarını ve birikimlerini korumak için Bitcoin’e yönelebilir… Ekonomik zorluklar yaşayan ülkelerde Bitcoin’e ilginin artması ve insanların geleneksel paralardansa kripto paralara güvenmeye başlaması ilk defa yaşanan bir durum değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun