Hong Kong Yeni Kurallar Getiriyor

Hong Kong kripto paralar ve borsalarla ilgili yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor…
16:00
1 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugün Hong Kong menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto paralar ile ilgili fonlar için düzenlemeler belirleyen bir bildiri yayımladı. Bu hamlenin resmi olarak borsaları düzenleyebileceği de açıklandı.

Özerk Çin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), “düzenleyici standartlara rehberlik” adını verdiği bir dizi adım atmaya başladı. SFC Başkanı Ashley Alder, bu adımların resmi düzenleyici bir ortamda sonuçlanacağını ima etti.

Bununla beraber Hong Kong kripto para yaklaşımı yönünden ana kara Çin’den büyük ölçüde farklı Yasal düzenlemeler hala netleşememiş olsa da kripto para borsalarının ve kripto paralarla ilgili faaliyetlerin Hong Kong’da yasal olduğunu söyleyebiliriz.

Bloomberg’in haberine göre bugün düzenlenen fintech forumunda Alder, “Dijital varlıklar piyasası hala çok genç ve bu aşamada ticaret kuralları şeffaf ve adil olmayabilir.” ifadesini kullandı ve ekledi:

Hizmet kesintileri, piyasa manipülasyonları ve suiistimaller kadar alışmamış değil. Ayrıca korkarım piyasada skandallar ve sahtekarlıklar da var.

SFC’nin sunduğu son çözüm önerileri, yeni ürünler ve hizmetler geliştirmek için yatırımlarının yüzde 10’dan fazlasını kripto paralar yatıran fon yöneticilerini kapsıyor. Diğer kurumların ise lisans süreçleri ve iş uygulamalarıyla ilgili SFC’yi bilgilendirmeleri gerekecek. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

SFC, yatırımcılara daha iyi bir koruma sağlamak için dijital varlıklara yatırım yapmak isteyen tüm lisanslı portföy yöneticilerinin esasen aynı yasal gereklilikleri göz önünde bulundurması gerektiğini düşünüyor. Bu durumda fonların tamamen ya da kısmen kripto paralara yatırım yapması ve “menkul kıymet” ya da “vadeli işlem sözleşmesi” olması fark etmiyor.

Ayrıca yapılan açıklamada, kripto para borsalarının gelecekte SFC’nin denetimi altına girebileceği de, “Dijital varlık platformları için davranış yönetmeliği standartlarının, mevcut lisanslı kuruluşlar için geçerli olanlarla karşılaştırılabilir olması önerilmektedir.” sözleriyle ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar