reklamı kapat

Hindistan Polisi de Bitcoin Yasağına Takıldı!

Hindistan polisi bile RBI'nin Bitcoin (BTC) yasağına takıldı.
08:00
4 Ekim 2019

Hindistan’ın Maharaştra eyaleti içerisinde yer alan Pune şehrinin polis kuvvetleri, geçtiğimiz sene yaptıkları bir operasyonda ele geçirdikleri yasa dışı yolla elde edilmiş Bitcoin‘leri (BTC) satmak konusunda sıkıntılar yaşıyor. Polis söz konusu kripto paraları bir Ponzi yapısını bitirdikten sonra ele geçirdi ancak ülkenin merkez bankası olan RBI’nin geçen sene yayınladığı genelgesinden dolayı hiçbir kurum bunları kabul etmiyor.

Polis 1,2 milyon dolar değere sahip kripto para zulasının, Discidium Internet isimli şirketin hesabında dondurulmuş vaziyette durduğunu ve firmanın kendileri tarafından kripto paraları itibari paraya çevirmek için tutulduğunu ifade etti. Siber polis kuvvetleri amiri Jairam Paygude konu hakkında yaptığı açıklamada çalıştıkları bankanın ilgili şirketin hesabındaki bakiyeyi Pune şehrinin hazinesine aktaramadığını ve bunun sebebinin RBI tarafından konulan yasak  olduğun vurguladı.

Polis ise bu engeli aşmak için şu an mahkemeye başvurdu ve kripto paralardan elde edilen 1,2 milyon dolar değerindeki zula hala hesapta dondurulmuş vaziyette.

Bitcoin Kullananlara 10 Yıl Hapis

Hindistan RBI tarafından konulan kripto para yasağı ile çok fazla eleştirilse de, gözler asıl BTC kullanıcılarına 10 yıl hapis verebileceğini açıklaması ile bunun üzerine çevrilmişti. ”Kripto para birimlerinin yasaklanması ve resmi dijital para biriminin regüle edilmesi” adıyla hazırlanan yasa tasarısı henüz görüşülmedi ancak bunun görüşülüp kabul edilmesi durumunda BTC veya herhangi bir kripto para kullanıcısına bir yıldan on yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun