X


Hapishaneden Gelen Açıklamalar: “MakerDAO Harika Bir Protokol”

Silk Road kurucusu MakerDAO ile ilgili düşüncelerini ve kısa vadeli BTC fiyat tahminini paylaştı.
08:18
27 Haziran 2020
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Temelde Ethereum tabanlı bir platform olan merkezsiz finans yani (DeFi) ile ilgili haberler gündemi oldukça meşgul ediyor. Bu da DeFi ekosistemindeki kripto para birimlerinin değerinin günden güne artması şeklinde kendini gösteriyor.

Öte yandan DeFi ile ilgili yapılan yorumların da arttığını görüyoruz. Bu konuda açıklamalar yapan son isim ilk Bitcoin savunucularından olan ve online piyasa Silk Road’ın kurucusu Ross Ulbricht oldu.

“MakerDAO Harika Bir Konsept”

Silk Road sebebiyle şu anda hapishanede olan ve oradan görüşlerini paylaşan Ulbricht, 26 Haziran’da MakerDAO hakkındaki düşüncelerini özetleyen bir yazı yayınladı. Paylaşılan yazıya göre ünlü isim Maker Protokolü’nün harika bir kavram olduğunu ifade ediyor. Ancak Ulbricht çeşitli eksikliklerinin bulunduğunu da yaptığı açıklamalarda dile getiriyor.

Ulbricht eksik noktalardan birini şu şekilde açıklıyor:

Maker Protokolü’ndeki kasa sahipleri, modern bankacılığa benzer bir şey yapıyorlar. Kasalarında Ethereum tutuyorlar, sonra o Ethereum’un desteklediği DAI ile ödeme yapıyorlar. Bu, Maker’ın taklit etmesi için iyi bir model değil.

Ulbricht bu sistemle MakerDAO‘nun temelde borca girdiği Mart ayında olduğu gibi çöktüğünü hatırlattı. Ulbricht, bu sorunlarla mücadele etmek için Maker’ın negatif denge ücreti uygulaması gerektiğini önerdi. Alternatif olarak DAI stablecoin’inin madenciliği yapan Maker Vaults sahiplerinin protokol kullanıcıları için ücret belirlediği bir sistem önerdi.

Bitcoin İle İlgili Görüşleri

Ulbricht MakerDAO ile ilgili açıklamalarından önce yaptığı bir Medium gönderisinde ise Bitcoin fiyatı ile ilgili görüşlerini paylaşmıştı. Silk Road kurucusu bu paylaşımında Bitcoin’in kısa vadeli görünümünün bir ayı piyasası çizdiğini dile getirmişti.

Elliot Wave analizinden yola çıkarak Ulbricht, Bitcoin’in Haziran veya Temmuz ayında 2.000 dolara hatta 1.000 dolara düşebileceğini öne sürmüş ve alternatif olarak bu fiyatların 2021 yılında da görülebileceğini dile getirmişti.

Bunların yanı sıra bu açıklamalar Ulbricht’in uzun vadeli düşüncelerini değiştirmiş değil. Ünlü isim uzun vadede hale çok büyük bir artış ve yeni rekorların kırılacağını bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar