reklamı kapat

Hangi Ülke Hangi Kriptoyu Seviyor? Türkiye’de Durum Ne?

Bir araştırma raporuna göre tüm dünyada Bitcoin aramaları Ethereum aramalarından 9 kat daha fazla.
10:48
16 Haziran 2020

Blockchaincenter 14 Haziran’da hangi ülkede hangi kripto para biriminin daha popüler olduğunu gösteren bir araştırma sonucunu paylaştı. Yapılan açıklamalara göre araştırmada yer alan verilere Google Trends’den ulaşıldı. Google Trends verilerine göre Bitcoin, Ethereum’dan dokuz kat daha fazla aranıyor.

Bu araştırmaya göre yazının sonunda da görebileceğini gibi tüm dünyada %80.8 oranı ile en popüler kripto para biriminin Bitcoin (BTC) olduğu ortaya çıktı. Bitcoin’i ise %13.7 ile Ethereum (ETH) ve %7.7 ile XRP takip ediyor.

Tüm Dünyada Durum

Araştırma sonuçlarına göre dünyada Bitcoin’i en çok tercih eden ülke %94.7 ile Kenya. Kenya’da Bitcoin’den sonra en popüler kripto ETH olarak karşımıza çıkarken ilginç bir şekilde üçüncü en popüler kripto para birimi IOTA.

Kenya’nın yanı sıra Bitcoin’in en baskın olduğu diğer ülkeler arasında %92.6 ile Brezilya, %89.8 ile Şili, %89.4 ile Ekvador ve yine %89.4 ile Nijerya yer alıyor.

Araştırmada altcoin’lerin en popüler olduğu ülkelere de yer veriliyor. Örneğin; Ethereum’un en popüler olduğu ülkeler; Sırbistan, Rusya, Güney Kore, Ukrayna ve Slovakya. Ayrıca XRP’nin en popüler olduğu ülkeler arasında da Güney Kore, Japonya, İrlanda, Slovenya ve Avustralya yer alıyor. Bunların yanında Bitcoin Cash (BCH) en çok Venezuela’da, Cardano (ADA) Hollanda’da, Monero (XMR) Ukrayna’da, Tron (TRX) Pakistan’da, IOTA Almanya’da ve Dogecoin (DOGE) Bangladeş’te kullanılıyor.

Türkiye’nin En Popüleri: Bitcoin

Türkiye’nin kripto para birimlerine en çok ilgi duyan ülkeler arasında yer aldığı artık bir sır değil. Ülkemizde günden güne hem kripto para birimleri hem de Blockchain ile ilgili girişimlerin sayısı artıyor.

Bunun bir yansıması olarak Türkiye’de de hiç şaşırtıcı olmayan bir şekilde en popüler kripto para biriminin Bitcoin olduğunu görüyoruz. %78.3 ile lider olan Bitcoin’i %7.7 ile Ethereum ve %4.7 ile XRP takip ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.