Haftanın Panoraması –2 Beklentiler (14-21 Nisan Haftası)

10:03
21 Nisan 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geride bıraktığımız haftayı, önceki haftalarla kıyasladığımızda, daha sakin ve durgun geçtiğini gözlemliyoruz; fakat hafta içerisinde birçok olumlu gelişmenin yaşandığını da söyleyebiliriz. İlk olarak, Çin’de depozitlerin durdurulmasına karşı exchange şirketi Huobi, hafta içerisinde kendi web sitesinden para yükleme kartlarıyla depozitlerin yapılabileceğini duyurdu ve uygulamaya başladı. Bu uygulamaların diğer şirketler tarafından da kullanılması, Çinli kullanıcıların güveninin tekrar kazandırılması yönüyle önemli görülüyor. Diğer taraftan gıda sektöründe bir dev olan Fransız MonoPrix, yılsonu itibariyle Bitcoin ile ödeme işlemlerine başlayabileceklerini belirtti. Bir diğer olumlu gelişme ise, Chicago Sun Times gazetesinin son hafta içerisinde abonelik yapan kullanıcıların yüzde 11’inin Bitcoin ile ödeme gerçekleştirdiğini açıklamasıydı. Son olarak, ABD’li bir senatör Bitcoin’in yasal olarak düzenlenmesiyle ilgili olumlu görüş bildirmişti. Kısacası, Bitcoin artık gıdadan tüketim mallarına, otomobil sektöründen yayıncılığa kadar, çok farklı türde sektörün dikkatini çekmiş durumda. Ayrıca, Bitcoin’in farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi, çok yönlü olduğunun da göstergesidir. Sonuç olarak, Kripto paraların alternatif bir ödeme sistemi olarak birçok sektörde yer aldığını ve kullanan şirket sayısının gittikçe arttığını gözlemliyoruz.

Beklentiler

Haftaya 460 dolar seviyesinden başlayan Bitcoin, 15 Nisan’ın resmen atlatılmasıyla yatırımcılar ve kullanıcılara rahat bir nefes aldırdı. Çarşamba günü 540-550 seviyesine kadar yükseldi ve haftanın sonu günü 490-510 bandında yer aldı. Hafta sonu ise stabil durumda kalarak 500-510 dolar seviyesinden işlem gördü.

Bitcoin son aylarda yaşanan olaylarda karşısında yatırımcılar ve kullanıcıların güvenini biraz yitirse de, şuan itibariyle 500 doların üzerinde seyretmesi, tekrar güven toplamak açısından önemli görülebilir. Önümüzdeki günlerde artık 500 seviyesinden aşağıya düşmeyeceğini ve takibinde 550-600 dolar bandına yerleşeceğini söyleyebiliriz. Yine de, yatırım yaparken, kripto para dünyasında her zaman volatilitenin yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Tekrar bir olumsuz gelişme yaşandığında, panik satışlarıyla fiyat düşebilir, bu yüzden sabırlı ve sakin kalmakta fayda görüyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar