Haftanın Panoraması -4 Beklentiler (28 Nisan -5 Mayıs Haftası)

07:00
5 Mayıs 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para dünyasında sakin bir hafta geride kaldı. Süpekülasyon ve fiyatı etkileyecek bir olayın yaşanmadığı hafta içerisinde, Bitcoin fiyatının stabil durumda kaldığını söyleyebiliriz. Borsalar durgun bir hafta geçirmesine rağmen, sistemde bir çok gelişmenin yaşandığını görmekteyiz. İlk olarak, Xapo şirketinin Bitcoin cüzdanlarıyla kredi kartlarını bağlayabilecek bir uygulama geliştirmesinin ardından, MasterCard’ın Bitcoin ile ilgili bilgi toplamaya başladığı haberinin konuşulması, olumlu bir gelişme olarak yorumlanmalıdır. Ödeme sektörünün devi olan MasterCard’ın Bitcoin ile ileride oluşturabileceği yatırımların Bitcoin ekosistemine inanılmaz yararlar sağlayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bir habere göre ise, Meksika’da kurulan bir vakfın Bitcoin ile ilgili çalışmalar yaparak hükümetle işbirliği içinde olacağı belirtiliyor. Bu tür girişimlerle hükümetlerin dikkati Bitcoin üzerine çekilebilir. Diğer bir yaygınlaştırma çabası ise, Bitcoin’e olan güven ve inancını defalarca dile getiren, dünyayın en iyi üniversitelerinden biri olan MIT’den geldi. MIT bu yıl içerisinde her öğrencisine 100 USD değerinde Bitcoin dağıtmayı planlıyor. Bu çalışmayla, Bitcoin’in ardında yatan teknolojinin, daha fazla kitle tarafından bilinmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor. Son olarak, yerel işletmeler hakkında bilgi içeren ve müşterilerin bilgi paylaşma noktası olan Yelp.com, Bitcoin ile ödeme sistemini sitelerine eklediğini açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte, yerel işletmelerin Bitcoin ile tanışma fırsatı sağlanacaktır.

Beklentiler

Haftayı 420 – 460 seviyelerinde geçiren Bitcoin’in geçtiğimiz haftalara göre durağan bir fiyat dengesi yaşadığını ve volatilitesinin düşük olduğunu görmekteyiz. Bu noktada, Pymnts.com tarafından yayınlanmaya başlanan Bitcoin Volatilite Endeksi (VI) yatırımcılara ipucu verebilir. Pymnts.com’dan aldığımız bilgiye göre son ayın Bitcoin VI’sinin 30’a yakın bir değer olduğunu görmekteyiz. Bu bize sistemdeki kullanıcılarda korku ve güvensizliğin hakim olduğunun ipucunu veriyor. Özellikle bu dönemde uzun vadeden ziyade, kısa dönemli al sat yapmak mantıklı olabilir. Çünkü korkunun hakim olduğu ortamlarda panik satışları her an gelebilir. Hazırlıklı olunarak bu durum fırsata çevrilebilir. Özellikle Çinli kullanıcıların diken üstünde olduğu ve her an ellerindeki Bitcoin’i paraya çevirmek isteyebilecekleri için, bu dönemde Çin bazlı sitelerden alım yapmak mantıklı olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar