X


Hack’lenen Kripto Para Borsası El Değiştiriyor: Fisco ZAIF’in Tüm Operasyonlarını Devraldı

Hack'lenen ZAIF tüm operasyonlarını Fisco'ya devredeceğini açıkladı.
07:00
14 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz ay hack’lenen Japonya merkezli kripto para borsası ZAIF, tüm operasyonlarını Fisco Cryptocurrency Exchange’e devretmek için hazırlanıyor. 14 Eylül’de gerçekleşen siber saldırıda 62 milyon dolarlık (7 milyar yen) kripto para çalınmıştı. Bu fonların büyük bir kısmı ise müşterilere aitti. Fisco hali hazırda imzalanmış olan anlaşmayla birlikte çalınan müşteri fonlarının geri ödenmesinin sorumluluğunu üstlenecek.

ZAIF adlı kripto para borsasının operatörü Tech Bureau, çarşamba günü yaptığı açıklamada Fisco Cryptocurrency Exchange (FCC) ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Tech Bureau, ilk olarak 20 Eylül’de, müşteri fonlarının geri ödenmesi için şirket hisselerinin büyük bir çoğunluğunun 5 milyar yen karşılığında satılacağını rapor etmişti. Fisco ile Tech Bureau arasındaki devir teslim işlemlerinin 22 Kasım’da sonuçlandırılması bekleniyor.

Bu yılın başlarında yaşanan üzücü Coincheck faciasının ardından Japonya Finansal Hizmetler Dairesi, kripto para borsalarına yönelik denetimlerini sıklaştırmıştı. Bu denetimler sonucu Japonya’da 16 kripto para borsasına lisans verildi. Hem Fisco Cryptocurrency Exchange hem de ZAIF, Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’nden lisans almayı başarmıştı.

Fisco Cryptocurrency Exchange faaliyetlerine 2016 yılın Ağustos ayında başladı. ZAIF ile Fisco yaklaşık 2 yıldır iş birliği içindeydi. 14 Eylül’de gerçekleşen saldırı ancak 17 Eylül’de fark edilebildi. Siber saldırının fark edilmesinin ardından para yatırma ve çekme işlemleri de durduruldu. ZAIF, borsadan 5.966 Bitcoin’in haricinde 42.237 Bitcoin Cash ve 6,2 milyon Monacoin çalındığını açıkladı.

Tech Bureau, çalınan her bir Monacoin için kullanıcılarına 144,5 yenlik ödeme yapacağını duyurdu. Haberimizin hazırlandığı sırada Monacoin ZAIF adlı kripto para borsasında 148.4 Japon yeninden işlem görüyordu. Siber saldırıda fonlarını kaybeden müşterilere ne zaman ödeme yapılacağı ise ileri bir tarihte duyurulacak.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar