Güvenlik Araştırmacıları 13 Kripto Para Platformunda Hata Buldu

Güvenlik araştırmacıları 40'a yakın hata raporunu Blockchain firmalarına sundu.
09:00
17 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sibergüvenlik firması Hard Fork için çalışan hacker’lar Blockchain ve kripto para platformlarında 30 gündür sürdürdükleri araştırma sonucunda 40’ın üzerinde bug buldu. Bulunan sorunlar ilk bakışta ciddi sorunlar gibi görünmüyor.

Güvenlik Raporları

Toplamda incelenen 13 Blockchain ve kripto para şirketine 43 rapor sunuldu. İncelenen platformların arasında Coinbase, EOS geliştiricisi Block.one, Tezos, Brave ve Monero bulunuyor.

E-sporlar üzerine oyun oynanabilen platform Unikoin (kendi kripto parası Unikoin Gold) en çok zaafın bulunduğu platform olarak dikkat çekti. Platformda 12 bug tespit edildi, Unikoin’i OmiseGo geliştiricisi Omise 6, EOS geliştiricisi 5 raporla takip etti. Coinbase, Crypto.com, Electroneum ve Brave birer hata raporu aldılar.

Güvenlik araştırmacıları harcadıkları çaba karşılığında 23 bin dolar ödül kazandı. Genellikle projeler platformlarındaki bug’ları tespit eden hacker’lara ödül veriyorlar. Bu raporlar sonucunda genellikle EOS en çok ödülü dağıtan firma olurdu, bu sefer Tendermint toplamda 8,500 dolarlık ödül vererek birinci sırayı aldı.

EOS’un Hataları

Genellikle sistemdeki açıklar halka açık olarak paylaşılmıyor, bu yüzden detaylar bilinmiyor. Fakat verilen ödül miktarına bakılırsa çok büyük bir sorunun ortaya çıkmadığı söylenebilir. Diğerlerinin aksine Block.one bulunan 5 hatadan 4’ünü açıkladı ve kod hatalarının giderildiği duyurdu.

Halen EOS en çok güvenlik açığı raporu alan Blockchain şirketleri arasında bulunuyor. EOS şimdiye kadar bulunan hatalar karşılığında 500 bin doların üzerinde ödül dağıttı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar