X

Grayscale (GBTC) Kilit Açılışları Beklenen Sonucu Verdi! Altı Ay Sonra Ne Olacak?

Grayscale FUD'u geride kalmış gibi görünüyor. Beklentiler doğrulandı, kilit açılışıyla düşen fiyat yeniden yükseliyor!
21:31
27 Temmuz 2021

Geçtiğimiz dönem alınan GBTC hisselerinin zarar yazmasıyla birlikte Grayscale yatırımcılarını ne yapacağı merak konusuydu. Kilitler 19 Temmuz itibariyle açıldı ve yoğun taleple birlikte GBTC hisseleri yeniden toplanmaya başlandı. Peki sırada ne var?

Grayscale ve Bitcon (BTC) Fiyat İlişkisi

Geçmiş düşüşleri hatırlayanlar GBTC kilit açılışlarının Bitcoin fiyatında negatif etki oluşturduğunu biliyor. Bilmeyenler için hatırlatalım, bu yıl yapılan kilit açılışlarının neredeyse tamamında Bitcoin (BTC) çift haneli zarar yazdı. Geçtiğimiz hafta bu durum değişmedi ve Bitcoin (BTC) fiyatı Grayscale kilit açılışı gölgesinde 28.000 dolara kadar düştü.

Sonrasında çok sayıda fon ve şirket hızla GBTC toplamaya başladı. Nihayet son birkaç günde Bitcoin (BTC) fiyatı yeniden yükselmeye başladı. Geçtiğimiz haftaya göre %25’in üzerinde yükselen Bitcoin (BTC) en fazla GBTC yatırımcılarını etkiledi. Peki ama neden?

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) Fiyatı

Bitcoin (BTC) fiyatının 28.000 dolarlar ile boğuştuğu 20 Temmuz tarihinde GBTC fiyatı 24 dolara kadar düştü. Fiyat henüz bu seviyelere gelmeden 16,17 ve 18 Temmuz tarihlerinde kilit açılışlarının fiyata etkileri olabileceğini duyurmuştuk. Grayscale şaşırtmadı, milyonlarca dolarlık kilit açılışı sırasında Bitcoin (BTC) fiyatı yeni bir lokal dip yaptı.

Bir hafta önce 24 doları gören GBTC hisse fiyatı %33 artışla birlikte 32,50 dolara çıktı. Şubat ayında alım yapan yatırımcıların zararı yaklaşık %52 civarındaydı. Daha şimdiden zararına önemli bir kısmı kurtarılmış gibi görünüyor. Büyük bir ihtimalle bir sonraki kilit açılışına kadar GBTC hisse fiyatları 40 dolara yakın tutulmaya çalışılacak.

Rothschild Investment geçtiğimiz hafta 103.000 adet GBTC almış ve 2,4 milyon dolar harcamıştı. Ancak şu an aynı hisselerin değeri 3,3 milyon dolara çıktı. Fiyatın dibi gördüğü hafta bilindik fonlar arasında en az alımı yapan Rothschild Investment bir hafta gibi kısa sürede ciddi kazanç yakaladı.

Peki ARK Invest ne yaptı? Geçtiğimiz hafta şirket 450.000 adet hisse aldı. Yani 10,8 milyon dolara yakın yatırım yaptı. Şirket yaptığı bu yatırımla birlikte bu hafta 14,6 milyon doları gördü. Yıl sonuna kadar Bitcoin (BTC) fiyatının 80.000 doları görmesi halinde bu kazançlar en az %100 daha artacak.

Grayscale piyasaları direkt olarak etkilemese de kurumsal portföylere hitap ettiği için psikolojik baskı oluşturabilir. Üstelik güçlü yatırımcıların FUD veya FOMO için elinde çok güçlü silahlar bulunuyor. City A.M. tarafından piyasaya sürülen Amazon dedikodusunun bu yatırımcıların elinden çıkmadığını hangimiz iddia edebilir?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar