X


Grayscale Bitcoin Trust İçin Ünlü Bankayla Anlaştı! Yeni Bitcoin ETF Yolda Mı?

Grayscale Bitcoin ETF'si için hızla yol almaya devam ediyor. Son yapılan anlaşma şirketin kripto varlık yatırımları konusunda elini oldukça güçlendirdi.
19:38
13 Temmuz 2021

Kurumsal anlamda kripto para piyasalarında en güçlü şirket olan Grayscale milyarlarca dolar değerinde kripto varlığa sahip, oluşturduğu Trust’lar ile kurumsal yatırımcılara kriptonun kapılarını açıyor. Son olarak Amerika’nın ünlü finans kuruluşlarından New York Mellon bankası ile bir anlaşma imzalandı.

Grayscale New York Mellon ile Anlaştı

Amerika’nın en köklü bankası olan BNY Mellon ile Grayscale anlaştı. Özellikle GBTC isimli Bitcoin Trust ile adından söz ettiren Grayscale güçlü bir Bitcoin ETF’sinin temellerini de böylece atmış oluyor. Kripto varlık yöneticisi Grayscale Investments sadece kurumsal yatırımcılara dolaylı yoldan kripto para yatırım hizmeti veriyor.

Banka 1 Ekim itibariyle Grayscale için fon muhasebesi ve yönetimi gibi konularda destek sağlayacak. Grayscale kripto fonlarının bu anlaşmayla birlikte daha geliştirilmesi ve ölçeklenebilirlik, esneklik, otomasyon gibi konularda Trustların iyileştirilmesi hedefleniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Köklü bankanın Grayscale için çok büyük katkıları olacak. Öncelikle GBTC’lerin artık bir Bitcoin ETF’si halini alması ve herkes açık şekilde borsalarda listelenmesi isteniyor. Elbette bu anlaşma GBTC’lerin Bitcoin ETF’lerine dönüşmesi sürecinde büyük bir adım oldu.

BNY Mellon Anlaşmadan Umutlu

Bankanın varlık servisi CEO’su ve dijital başkanı Roman Regelman anlaşmayı şöyle yorumluyor.

“Grayscale yeni dijital dünyanın öncü aktörlerinden ve çok başarılı, aynı zamanda BNY Mellon ise güvenin merkezi konumundadır. Güven ve yenilik bu anlaşmayla birlikte yollarını birleştirdi”

Küresel ölçekte hizmet veren tüm finans kuruluşları kripto paralara artan ilginin farkında ve oyuna erken dönemde girmek istiyor. BNY Mellon ise Grayscale anlaşmasıyla tam olarak bunu yaptı. Agresif şekilde Grayscale kripto alımı yapmaya devam ediyor. Şirket portföyü büyüyor ve yatırımcı sayısı hızla artıyor.

Kanada, Brezilya gibi bölgelerde Bitcoin ETF’leri herkesin erişimine açık ancak Amerika için aynı şeyi henüz söyleyemiyoruz. SEC gelen başvuruları en iyi ihtimalle erteliyor ve henüz olumlu bir karar alabilmiş değil. Ancak artan başvurular ve daha kurumsal ortaklıklarla hazırlanan Bitcoin ETF’leri SEC için şartları zorlaştırıyor. Bu duruma daha fazla direnemeyecek olan SEC yakın zamanda ETF onaylarını vermek zorunda kalabilir. Özellikle Grayscale bu konuda son yaptığı anlaşma sayesinde şansını artırmış durumdadır.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar