X

“Google’ın Kuantum Hesaplamalarının BTC Üzerinde Etkisi Yok”

Antonopoulos’a göre kuantumun Bitcoin’i tehdit etme gibi bir durumu söz konusu değil...
15:00
11 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre Bitcoin, Google’ın son kuantum hesaplamalarındaki son gelişmelerden endişe duyduğu için bir gayret gösterdi ve endüstrinin en bilinen isimlerinden olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Bitcoin Etkisi

10 Ekim’de bir soru-cevap etkinliğinin konuğu olarak kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Andreas Antonopoulos, Google’ın son kuantum işlem başarısının Bitcoin gibi kripto para birimleri üzerindeki etkisine ilişkin duyulan endişelerin üzerine soğuk su serpti. Antonopoulos konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bu durumun genel olarak madencilik ve kripto para dünyası üzerindeki etkisi nedir? ‘Zip, bupkis, nada.’ Yani hiçbir etkisi yok.

Daha önce yapılan açıklamalarda Google normal bir makinanın on binlerce yılda tamamlayacağı bir görevi gerçekleştirmek kuantum bilgisayarla kullanacağını duyurdu. “Kuantum üstünlüğü” olarak tanımlanan bu makinalar, Blockchain ekosisteminde büyük kaygı uyandırdı.

Yanlış Anlaşılmalar

Ancak Antonopoulos yaptığı açıklamalarda bu endişelerin yersiz olduğunu dile getirdi ve konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Google’ın tarif ettiği kuantum üstünlüğü, yalnızca kuantum bilgisayarların belirli sorun sınıflarına uygulanabilirliğini gösteriyor.

Antonopoulos açıklamalarına, “Bu sınıflar, kriptoları tehdit edebilecek sınıflar değil.” şeklinde devam etti.

Kuantum Tehdidi

Kuantum’un Bitcoin’i tehdit edebileceği senaryoları bundan birkaç yıl önce ortaya çıktı. Kuantum teknolojisinin kripto paraları tehdit edebileceği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Antonopoulos bu durumun teknolojinin genel eksikliğinden kaynaklandığını ifade ediyor. Bununla birlikte, en azından imza algoritmaları açısından kuantuma dayanıklı olmanın, Bitcoin’in yol haritası üzerinde gerekli bir geliştirme olduğunu da sözlerine ekledi…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar