reklamı kapat

Kripto Paralara Gelecekteki En Büyük Tehdit: Kuantum Bilgisayarlar

14:00
19 Mart 2018

Blockchain ve kripto paralar gibi teknolojik gelişmelerin sonunu daha ileri bir teknoloji getirebilir mi?

Bu soru kulağa bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi gelse de, neredeyse her gün kuantum bilgisayarlarla ilgili önemli bir gelişme yaşanıyor. Kuantum teknolojisinin insanlığa faydaları olabilir; ancak kripto para sahipleri için kuantumun gücü felakete yol açabilir.

Kuantum bilgisayarlar internette dolaşan verilerin kriptografisini çözebilecek güçteler. Her ne kadar şimdilik mümkün olmasa da, bu verilere gelecekte kripto para özel anahtarları da dahil olabilir. Öngörüler bu yönde olunca şimdiden araştırmacılar kripto para şifrelemelerinin kuantum teknolojisine karşı dayanıklı olması için yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Örneğin geçtiğimiz hafta düzenlenen Financial Crypto 2018 konferansında Sun Yat-sen Üniversitesi’nden kuantum sonrası kripto para araştırmaları yapan Fangguo Zhang olası çözümlerin bulunması gerektiğini ifade etti:

‘’Kripto paralara mali bir konu olduğu için hassas yaklaşmak gerekiyor. Kriptografi uzmanları olarak kuantum teknolojisinin hızla gelişmesini göz önünde bulundurmalıyız. Kuantum teknolojisiyle paralel şekilde güncellemeler geliştirmemiz şart.’’

Zhang ve arkadaşları ‘’ideal lattice’’ adını verdikleri bir güvenlik sistemi geliştirdiklerini söylüyor. Şu an kullanılan dijital imza sisteminin yerine ideal lattice algoritmasını kullanarak kuantum bilgisayarlara karşı güvenlik sağlanması planlanıyor. Kuantum bilgisayar kullanımının yaygınlaşması tartışmalı olsa da araştırmacılar tedbir alacaklarını ifade ediyor.

Bugünün teknolojisiyle bilgisayarların açık anahtarlar üzerinden özel anahtarları bulması matematiksel olarak mümkün görünmüyor. Fakat kuantum bilgisayarlar teoride çok güçlü olacaklarından açık anahtarlar ve özel anahtarlar arasındaki bağı tespit edebilir. Bu yüzden dijital imzaların yerini yeni bir sistemin alması gerekebilir. Diğer yandan bağlantıları bulunamaz ya da görünmez cüzdanlı bir sistemin oluşturulabilmesi için yepyeni bir altyapının da kurulması gerekecek. Buna benzer bir sistemin karmaşıklığı hali hazırdaki sistemden daha yoğun olacağı için yeni yöntemlerin icat edilmesi gerekiyor.

Ayrıca güncel kullanılan sistemlere çok fazla zaman ve para harcandığından değiştirilmesi ideal bir çözüm olarak düşünülmüyor. Bazı araştırmacılar da var olan güvenlik sistemlerini kuantuma dayanıklı hale getirmek için çalışıyor.

Hepsi bir kenara eğer gelecekte kuantum bilgisayarlıyla donanmış bir dünyada yaşamaya başlarsak, kripto paralardan daha büyük dertlerimizin olacağını tahmin eden araştırmacılar da bulunuyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.