X

Google, Dappler Labs İle Güçlerini Birleştirdi! Google NFT Piyasasına mı Giriyor?

NBA Top Shot'ın yapımcısı, arama motoru devi ile ortaklığa imza attı
17:55
14 Eylül 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Forbes’un yayınladığı yeni bir rapora göre, NBA Top Shot kart ticaret sistemi ile tanınan Kanadalı blok zinciri şirketi Dapper Labs, arama motoru devi Google ile büyük bir ortaklığa imza attı.

NBA Top Shot’ın Yapımcısı Google İle Ortak Oldu

Kurulan bu ortaklıkla birlikte Dapper Labs, Flow blok zincirini ölçeklendirmek için teknoloji devinin bulut bilişim hizmetlerinden yararlanacak. Kuzey Amerika’nın Google Cloud bölümünün başkan yardımcısı Janet Kennedy, blockchain teknolojisinin iPhone anının tam ortasında olduğunu söylüyor:

Flappy Bird’den Angry Bird of Flow’a ve genel olarak sadece blok zincirine kadar her şeyi inşa etmek için tonlarca fırsat var.

Çok yıllı ortaklık sayesinde Google Cloud, akış ölçeğine yardımcı olacak altyapısını sunan bir şebeke operatörü olarak görev yapacak. Flow ağı, NBA Top Shot ve CryptoKitties gibi en popüler NFT koleksiyonlarından bazıları da dahil olmak üzere düzinelerce uygulamayı halihazırda zaten destekliyor.

Şu anda Flow’a dayanan 2.000’den fazla geliştirici, Google’ın bulut hizmetleri paketi aracılığıyla daha düşük gecikme süresinde Flow erişim düğümlerine bağlanabilecek.

Değiştirilemez token‘lar (NFT’ler) olarak satın alınabilen NBA Top Shot koleksiyonları, NFT‘leri ana akım haline getirmeye yardımcı olarak muazzam bir başarı elde etti.

Nisan ayında Dapper Labs, 305 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladıktan sonra 7,5 milyar doların üzerinde bir değerlemeye ulaştı. Ayrıca etkileyici destekçileri arasında önde gelen risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz de yer alıyor.

Milyarlarca Potansiyel Kullanıcı

Kanadalı firma, Google bağlantısının, öldürücü uygulamalarının potansiyel olarak milyarlarca kullanıcıya ulaşmasına yardımcı olacağına inanıyor. Dolayısıyla Google, buna karşılık, son yıllarda blockchain destekli bulut bilişim hizmetlerini başlatmış olan Microsoft ve Amazon’un pazar payını parçalamak istiyor.

Öte yandan, Google kripto para sektörüne yeni adım atan bir şirket değil. Öyle ki Google, blok zincirlerinin 2019’da BigQuery analitik platformuna entegrasyonunu sağladı. Ayrıca Mayıs ayının sonlarında, Ethereum‘un birincil ölçeklendirme çözümü olan Polygon için destek ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar