X

Genesis Digital Assets Yeni Madencilik Tesisini Duyurdu! Çin Artık Etkisiz Eleman!

Kripto para ekosistemi Çin olmadan da yoluna devam ediyor. Genesis ve geleceğe dair planları heyecan verici!
07:57
2 Kasım 2021

Genesis Digital Assets’in yeni Bitcoin madencilik tesisi duyuruldu. Bir süredir Teksas eyalet yetkilileri düşük enerji maliyetleri ve sağlanacak kolaylıkları gerekçe göstererek madencileri bölgelerine davet ediyordu. ABD merkezli büyük Bitcoin (BTC) madencilik şirketi Genesis Digital Assets bu çağrıya cevap verdi ve yeni operasyon merkezini duyurdu.

Yeni Tesis Duyuruldu

Şirket Batı Teksas bölgesinde yeni bir madencilik operasyonu kuruyor. Firmanın 1 Kasım tarihli duyurusuna göre, yeni endüstriyel ölçekli BTC madenciliği veri merkezi 300 megavat kapasiteye sahip olacak. Genesis kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Abdumalik Mirakhmedov, “sürdürülebilirliğin” firmanın “hızlı genişleme” planlarının önemli bir parçası olduğunu vurguladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Teksas bölgesinde 26 milyondan fazla aboneye hizmet veren ERCOT, toplam arzının %42’den fazlasını rüzgar ve güneş enerjisinden karşılıyor. Genesis yaptığı bu anlaşmayla birlikte Bitcoin (BTC) madenciliğiyle alakalı çevresel kaygıların azaltılmasına da yardımcı olacak. Bitcoin Madencilik Konseyi tarafından son yapılan açıklamaya göre tüm madencilerin %52’si yenilebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanıyor.

Şirket 2013 yılından bu yana 1 milyar doların üzerinde Bitcoin (BTC) üretti. Ekim 2021 itibariyle, Genesis’in veri merkezleri 170 megavat yani saniyede 3,8 exahash toplam hash oranı (EH/s) ile iyi bir noktada bulunuyor. Firma, 2023’ün sonuna kadar toplam 1,4 gigawatt’lık bir güce ulaşmayı hedefliyor.

Bu yıl daha hızlı büyüyebilmek için iki ayrı finansman turu gerçekleştiren şirket yarım milyar dolardan fazla yatırım aldı.

Çin’den ABD’ye Akın!

Sadece Genesis bile toplam hash gücünün %2,5’ini tek başına temsil ediyor. Üstelik bu gücün artacağını ön görmek için kahin olmakta gerekmez. Çin ise karbon sıfır hedefine ulaşmak için kömür madenlerini kapatmak yerine madencilerin kapılarına kilit vurdu. Ülkedeki üretilen enerjinin büyük kısmı çevreye zararlı yöntemlerle elde ediliyor. Bitcoin (BTC) madencilerin bu enerjiyi tüketimdeki payı ise oldukça düşüktü.

Asıl gerekçe çevresel kaygılar olmasa da Çin hedefine ulaştı. Şimdilik ülkede hiçbir kripto para madencisi, borsa ve diğerleri kalmadı. Fakat bir sorun var, kripto para ekosistemi Çin olmadan da yoluna devam edebiliyor. Yıllardır süregelen tehditlerin, baskının aslında hiçbir karşılığı olmadığını 6 aydan az sürede gördük. Bitcoin (BTC) hash gücü artmaya devam ediyor, Rusya ve Amerika başta olmak üzere birçok bölgede madenciler mining yapıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar