f Friend tech ve Diğer Platformlar: Merkezi Olmayan Sosyal Medyanın Geleceği › COINTURK

Friend tech ve Diğer Platformlar: Merkezi Olmayan Sosyal Medyanın Geleceği

Özet

  • Merkezi olmayan sosyal medya platformları, kullanıcıları çekme ve platformda tutma konusunda önemli zorluklarla karşı karşıya. Kripto para kullanımı ve blockchain teknolojisinin karmaşıklığı yeni kullanıcıları caydırabiliyor.

  • İçerik üreticileri ve influencer'ların bu platformlara dahil olması, kullanıcıların platformlarda daha uzun süre vakit geçirmesini teşvik edebilir.

  • Merkezi olmayan sosyal medya platformları, veri depolama ve işlem maliyetleri gibi teknik zorluklarla karşı karşıya. Bu sorunların çözülmesi, bu platformların büyümesi ve başarılı olması için kritik bir adım olarak görülüyor.

  • Piyasaya Etkisi: Negatif
10:45
28 Ağustos 2023

Merkezi olmayan sosyal medya uygulaması Friend tech’in yakın zamanda büyük yankı yaratmasına rağmen, sektördeki yöneticiler yapılması gereken daha çok iş olduğunu savunuyor ve birçoğu hala kullanıcıların platforma kaydolmasını ve platformlarında kalmasını sağlamak için büyük zorluklar yaşandığını savunuyor.

Sıkıcı ve Pahalı Bir Platform

Layer-1 blockchain firması DeSo’nun büyüme müdürü Ed Moss, kripto para birimlerini bir borsadan alma, yüklü bir Chrome uzantısıyla bir cüzdana aktarma ve ardından zincir üzerinde veya zincirler arasında işlem yapmak için yüksek gaz ücretleri ödeme sürecinin ilk kez kullananlar için bu durumun sıkıcı ve pahalı olduğunu söyledi.

“Ana akım kullanıcıların %99’unun bu ilk adımda platformu bırakacağını gördük, dolayısıyla bu akışı basitleştirmek kritik önem taşıyor.”

Ancak DeSo uygulaması Onboard’un yaratıcısı Suhail Kakar’a göre sorunlar bu noktadan önce bile başlayabilir. Kakar, kullanıcıların kaydolmadan önce blockchain, akıllı sözleşmeler ve cüzdanlar hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğinden genellikle ilk adımı atmaktan çekindiklerini açıkladı. Kakar, DeSo uygulamalarının topluluklarını oluşturmak için daha fazla zaman harcamaları gerektiğini çünkü bu uygulamalarda varlık göstermenin “kimseyi tanımadığınız bir partiye gitmek gibi” olduğunu söyledi. Kakar’a göre daha fazla üst düzey içerik oluşturucu ve influencer zincire dahil oldukça bu bir dönüm noktası olabilir zira kullanıcılar nihayetinde yüksek kaliteli içeriğin nereye gittiğini takip edecektir.

Platformlar İçin Farklı Bir Ağ Tasarlanmalı

Nisan ayına ait veriler Facebook, Instagram ve Twitter’ın sırasıyla yaklaşık 2,98 milyar, 2 milyar ve 372,9 milyon aylık aktif kullanıcıya ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Buna karşılık CoinGecko’ya göre, en çok ziyaret edilen merkezi olmayan sosyal medya ağlarından biri olan Odysee, Ocak ve Nisan ayları arasında yalnızca 5,3 milyon ortalama aylık tekil kullanıcıya sahipti.

Moss, merkezi olmayan sosyal medyanın kitlelere ulaşamamasının bir başka nedeninin de Ethereum ve diğer akıllı sözleşme platformlarının geniş ölçekte sosyal medya uygulamaları sağlamak için özel olarak tasarlanmamış olması olduğunu savunuyor.

İdeal çözümün, büyük miktarda veriyi mümkün olan en düşük maliyetle depolayabilen ve indeksleyebilen “depolama ağırlıklı” veya “sonsuz durumlu” bir blockchain ağı tasarlamak olduğunu açıkladı:

“Sosyal bir uygulamanın ‘gönderiler’, ‘beğeniler’, ‘takipler’, ‘yorumlar’ ve ‘sosyal grafikler’ gibi eylemleri doğrudan zincir üzerinde depolayarak herhangi bir kurumsal varlıktan ya da merkezi hükümetten tam ademi merkeziyetçiliği mümkün kılmak için ihtiyaç duyacağı şey budur.”

Moss, bu olmadan son kullanıcıların içeriklerine, kimliklerine ve sosyal grafiklerine asla gerçekten sahip olamayacaklarına inanıyor. CoinGecko’ya göre Friend tech, 127.000’den fazla cüzdandan 85.000’den fazla kullanıcıyı kendine çekti ve bu ayın başlarında piyasaya sürüldüğünden bu yana ağa toplu olarak 630.000’den fazla talep gönderdi.

Future Markets Insights’a göre, merkezi olmayan sosyal medya ağlarından elde edilen satış gelirinin 2023 yılında 12,1 milyar dolara ulaşacağı ve 2033 yılına kadar 101 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor; bu da yıllık %23,6’lık bir bileşik büyüme oranı demektir. Diğer merkezi olmayan sosyal medya ağları arasında Jack Dorsey’in merkezi olmayan bir Twitter alternatifi olan Bluesky’si, Mastodon ve Lens Protocol bulunmakta.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI