reklamı kapat

Fransız Şirket ICO’dan Sonra Kayıplara Karıştı

ICO hedefine ulaşamayan şirketin yöneticilerinden haber alınamıyor.
08:00
2 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Fransa’nın Toulouse kentinde Eric Charpentier (aynı zamanda bankacılık startup’ı Morning’in kurucusu) tarafından kurulan Hush’ın izine rastlanamıyor. Hush kripto paralarla dijital token’ların kullanıldığı, kullanıcılara paralarının bütün kontrolünü veren bir “neo banka” olarak tanıtılıyordu.

Ne yazık ki bankanın geçmişi, kurucusu sebebiyle biraz şaibeli. Charpentier’in diğer startup’ı Morning’in operasyonlarını finansal düzenleyiciler “şirketin müşteri fonlarını kötü yönettiği” gerekçesiyle durdurmuştu. Daha sonra Morning Fransız Edel bankası tarafından satın alındı ve hala daha banka tarafından işletiliyor.

Charpentier Hush’ı kurduktan sonra 17 ila 23 milyon dolar yatırım toplama hedefiyle ICO projesi düzenleyeceklerini duyurdu. İddialara göre Hush’ı isim yapmış danışmanlar destekliyordu ve ICO, derecelendirme sitelerinde yüksek notlar alıyordu.

Ancak kripto paraların irtifa kaybetmesi ve çoğu kripto paranın kırmızı bölgede olması sebebiyle şirket yalnızca, hedefinin küçük bir kısmına tekabül eden 600.000 dolar toplayabildi.

Üç ay sonra tamamen sessizliğe bürüne Hush’a hiçbir şekilde erişilemedi. Birçok danışmana ödemesi yapılmadı ve şirketin Medium hesabı kapatıldı. Charpentier Hush’la ilgili tüm tweet’lerini, LinkedIn hesabını ve Telegram hesabını sildi. Hush topluluk yöneticisi Max Massat:

Eric şu sıralar vaktini baskıdan uzak bir şekilde projelerini yönetmekle geçiriyor. Kendimizi aklamama kararı aldık. Sessizlik içinde çalışıyoruz. Projedeki gerçek yatırımcılar biliyor. Fantazileri diğer kişilere bırakıyoruz.

İsmiyle müssema Hush’tan (kelime anlamı: sessizlik) yapılan son açıklama bu oldu. Sonrasında Massat ve Charpentier kayıplara karıştı. Danışmanlardan Sebastien Bourguignon:

Haziran ortasından beri Eric Charpentier’den hiç haber almadım. Danışmanlığım sonucu bana ödeme yapmadı. Ona dava açtım.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.