X

Fransa Meclisinden Önemli Bir Kripto Para Yasası Geçti

Fransa’da oldukça önemli bir kripto para yasası meclisten geçti.
18:00
13 Nisan 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fransa’da kripto para sektörü için önemli bir gelişme yaşandı: Kripto paralarla ilgili bir yasa meclisten geçti. Bundan böyle Fransız sigortacılar kripto paralara yatırım yapabilecek.

Fransız Sigortacılar

Cointelegraph’ın haberine göre 11 Nisan’da Fransa Ulusal Meclisi, ülkeyi iş geliştirme konusunda (tasarrufların bireylerden işletmelere yeniden yönlendirilmesi gibi) canlandırmak için tasarlanan yasa tasarısını kabul etti. Reuters meclisin 50’ye karşı 147 gibi bir üstünlükle yasaya onay verdiği bilgisini geçti.

Plan d’action pour la croissance et la transformation des entreprises” (Pacte) olarak bilinen yasa kapsamında Fransa’daki sigorta sağlayıcıları Bitcoin gibi kripto paralara hiçbir limit olmaksızın yatırım yapabilecek.

FXStreet’e göre yasanın iki hükmü, sigortacıların kriptolara özelleşmiş profesyonel fonlar üzerinden yatırım yapmasına ve kriptolara ‘maruz kalan’ hayat sigortası poliçesi teklif etmesine olanak tanıyor. Yasa profesyonel sermaye yatırımı fonlarını da etkileyecek.

Fransa’da Kripto Paralar

Emmanuel Macron’un partisi La République En Marche’nin müdür yardımcısı ve bütçe müdürü Joel Giraud gelişmeyi doğruladı ve “yeni kripto para hamlesinin Pacte’nin esas amacı olmadığını” savundu. Yasa tasarısı temel olarak devletin havalimanları grubu ADP’deki payının satışı gibi özelleştirme süreçlerini hedef alıyor. Bununla yeni bir inovasyon fonu için belirli bir yatırımın toplanması amaçlanıyor.

İlginç bir şekilde meclise bağlı Finans Komitesi’nin başkanı Eric Woerth mart ayı başlarında Monero (XMR) ve ZCash (ZEC) gibi anonim kripto paraların yasaklanmasını teklif etmişti. Bu teklifin ardından Fransa, yeni yasayla birlikte kripto para sektöründe yenilikçi bir politika izleyeceğinin sinyalini verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar