X


FED’e Göre Düzenlenmemiş Stablecoin’ler Risk Oluşturabilir

FED, stablecoin’lerin düzenlenmemesi halinde risk olabileceğini, düzenlendiklerinde olumlu etkiler yaratabileceğini dile getirdi.
16:00
17 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Federal Rezervi, stablecoin’lerin diğer ödeme sistemlerini “tamamlayabileceğini” ve tüketicilerin koşullarını iyileştirebileceğini dile getirdi. Ancak sürekli kontroller stablecoin’ler üzerinde sürekli kontroller gerekeceğini yaptığı açıklamalara ekledi…

15 Kasım 2019’da yayınlanan Mali İstikrar Raporu’nda FED, stablecoin’leri ele aldı ve hem Amerika’daki hem diğer bölgelerdeki etkilerini yorumladı.

“Stablecoin’ler Risk Oluşturabilir”

Düzenleyiciler stablecoin’leri reddetmek yerine yeni ödeme sistemlerine göz yummayı tercih ediyor. Ancak stablecoin’lerin düzenleyici çerçeveye uymaları gerektiği konusunda da ısrar ediyorlar.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda yapılan açıklamalarda, “Daha hızlı, daha ucuz ve daha kapsayıcı ödemeleri teşvik eden yenilikler, mevcut ödeme sistemlerini tamamlayabilir ve uygun şekilde tasarlanmış ve düzenlenmişse tüketici refahını artırabilir.” ifadeleri kullanılıyor.

Ancak aynı zamanda FED şu uyarıyı yapıyor:

Bununla birlikte, stablecoin tabanlı bir ödeme ağının hızlı bir şekilde küresel ölçeğe ulaşma olasılığı, finansal istikrarı, para politikasını, kara para aklama ve terörist finansmana karşı korunma, tüketici ve yatırımcı koruması ile ilgili önemli zorluklar ve riskler getirmektedir.

Ayrıca yapılan açıklamalarda Facebook’un stablecoin projesi Libra’nın hızlı bir benimsenme potansiyeline sahip olduğu da belirtildi.

Rezerv Para Birimi

Bu rapor, dijital para birimlerine olan ve giderek artan ilginin bir sonucu olarak yorumlanabilir. Sıklıkla bahsettiğimiz gibi Çin, devlet destekli bir para birimi üzerinde çalışıyor ve Çin Devlet Başkanı Xi Jingping Blockchain ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Ancak bunun yanında ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda Bitcoin ve kripto para birimlerini sert bir şekilde eleştirmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar