X


FED, Potansiyel Bir CBDC İçin İnceleme Sürecini Başlatmaya Hazır

Amerikan Merkez Bankası (FED), CBDC çıkartmanın potansiyel faydalarını ve risklerini araştırmak için kolları sıvadı. Konuyla ilgili aceleci olmayacaklarını belirten FED başkanı, inceleme sürecinin başlayacağını söyledi.
17:30
4 Ekim 2021

Bildirildiği üzere ABD Federal Rezervi, mevcut küresel eğilimi takip ederek, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çıkarmanın risklerini ve faydalarını araştıran bir inceleme başlatıyor. İnceleme süreci aslında kısmen başlatılmış olsa da, yetkililerin görüş ayrılıkları nihai bir kararın alınmasının önüne geçiyor.

CBDC’nin Potansiyel Etkileri

Geliştirilecek potansiyel CBDC, Bitcoin dahil çoğu kripto para biriminin aksine, şu anda kağıt paralarda olduğu gibi tamamıyla devlet kurumu olan Merkez Bankası tarafından desteklenecek. Merkez Bankasının dijital dolar çıkarması, daha hızlı ve daha ucuz para transferleri sağlayabilecek. Bunun yanı sıra bu sayede Devlet, banka hesabı olmayan veya geleneksel yollarla para alamayan kişilere de dijital dolar aracılığıyla mali yardım yapabilecek.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

FED Başkanı, Aceleci Davranmak İstemiyor

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, CBDC çıkartan ilk ülkelerden biri olmak yerine, konuyla ilgili daha güvenli ve istikrarlı adımlar atmayı tercih ediyor. Powell’ın birincil endişesi, doların küresel para birimi olarak kritik rolüne etki edebilecek potansiyel riskler.

Jerome Powell, incelemenin detaylıca yürütüleceğini söylerken, diğer FED yetkilileri de, incelemenin amacının, konuyu tartmak ve gelecekteki gelecekteki gelişmelerin getireceği riskler ve maliyetler üzerinde net ve somut faydaları olup olmadığını belirlemek olduğunu ifade etti. Yetkililerin ifadelerine göre konuya ilişkin inceleme süreci, kamuoyuna açık bir analizin yayınlanması ile başlayacak.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar