X


FED, Bitcoin’in Bir Para Birimi Olduğunu Kabullendi

New York Federal Rezerv yetkililerinden kritik Bitcoin açıklaması.
23:04
8 Temmuz 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin 11 yılı aşkın süredir hayatlarımızda ancak bunun yarattığı etki son 2-3 senede daha net anlaşılmaya başlandı. Bitcoin eşler arası bir değer transfer aracı olarak tasarlansa da bunu daha çok bir yatırım aracı olarak görenler oldu. Bitcoin bazılarına göre bir değer saklama aracı iken, bazılarına göre aynı ABD Doları gibi bir para birimi.

Tabii ki ikinci duruma birçok regülatör ve geleneksel analist tarafından karşı çıkıldığı biliniyor. Nouriel Roubini gibi isimler lider kripto para biriminin bir dolandırıcılık olduğunu belirtip insanları bundan uzak durmaya çağırmakta. Bitcoin ise verdiği mücadelenin sonunda Federal Rezerv tarafından bile onay almayı başardı.

Bitcoin Bir Para Birimi Mi?

New York Federal Rezerv yetkilileri Michael Lee ve Antoine Martin konu hakkında yayınladıkları bildiride Bitcoin’in ve aslında genel olarak kripto para birimlerinin yeni bir para birimi türü olmadığını, bunun yerine BTC’nin aynı ABD Doları gibi itibari bir para birimi olduğunu vurguladılar.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İki uzman Bitcoin‘in bir para birimi olabileceği ihtimaline değinirken, bunun “yeni bir para birimi türü” olmadığını ve söz konusu anlayışın tamamen yanlış anlaşılmadan ve yanlış yönlendirilmeden kaynaklandığını belirttiler. Gerçek bir itibari para biriminin merkez bankaları tarafından piyasaya sürüldüğünü ve arkasında bir ülkenin desteğinin bulunduğunu belirten analistler, bu sebeple BTC’nin diğerleri gibi itibari para olmadığını ancak bu statüye ulaşmaya çalıştığını vurguladılar.

Buna rağmen FED’in ABD Doları  üzerinde kötü etki edecek duyurularından sonra Bitcoin’in yükselişe geçmesi, BTC’nin teknik olarak buna karşı ve buna rakip bir para birimi olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar