X

FED Açıklamasına Dakikalar Kaldı! Kripto Para Yatırımcıları Dikkatli Olmalı!

FED açıklaması heyecanla bekleniyor, içeriği ne olacak ve ne zaman başlayacak?
19:42
28 Temmuz 2021

Yaklaşık üç gündür devam eden para piyasaları toplantısı bugün bitiyor. Akşam yapılacak açıklama kripto para piyasalarının da ilgilendiriyor. Peki bu açıklamanın kapsamı ne olacak? Kripto para piyasalarını nasıl etkileyebilir. Kripto para yatırımcılarına uyarılar.

FED Açıklaması Bekleniyor

Amerika artan enflasyon ile faiz artırımı arasında sıkışıp kalmış durumda. Rusya ve diğer ülkelerin yakın zamanda yaptığı faiz artırımları, FED’in beklenen tarihten önce faizleri güncelleyebileceği endişesini doğurdu. Yatırımcıları tedirgin eden bu durum emtia ve kriptp para piyasalarını direkt olarak etkiliyor.

Herhangi bir faiz artırım kararı altın, gümüş gibi emtialar ve kripto varlıkları olumsuz etkileyecek. Bugün herhangi bir faiz kararı açıklanmayacak ancak, Powell daha ileri tarihte yapılması planlanan faiz artırımıyla ilgili konuşabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Böyle bir durumda piyasalar bunu erkenden fiyatlayacağı için DXY (Dolar endeksi) ciddi bir yükselişe geçecek ve tüm emtia piyasaları yönünü aşağıya çevirecektir.

Türkiye saatiyle 21:00’da Federal Açık Piyasa Komitesi politika kararını yayınlayacak. Daha sonrasında J.Powell 22:00 gibi basın toplantısı düzenleyecek. Bu toplantıda gelecek açıklamalar ve (eğer alınacaksa) sorulara verilen cevaplar herkes tarafından heyecanla bekleniyor.

Kripto Para Yatırımcıları Dikkatli Olmalı

Akşam 21:00 itibariyle özellikle Bitcoin (BTC) daha volatil (oynak) bir fiyatlama sürecine girecektir. Bunun ne kadar süreceği gelecek açıklamalara bağlı olacak. Ani yükseliş veya düşüş ihtimaline karşın, yatırımcıların dikkatli olması gerekiyor.

Yellen yakın zamanda kripto paralarla ilgili düzenleyicilerle toplantılar yaptı. FED bu toplantıların içeriğiyle ilgili bir şeyler söyleyebilir. Üstelik para politikası toplantısı olduğu için CBDC ve Stablecoin başlıkları da irdelenmesi muhtemel konular arasında yer alıyor. USDT (Tether) hakkında gelebilecek olumsuz yorumlar aynı şekilde piyasaları olumsuz yönde etkileyecektir.

Faiz detayı son derece önemli, Powell önceki toplantılarda “daha erken artırım” yapılabileceği yönünde bazı imalı cümleler sarf etmiş ve hatırlarsanız tüm emtia piyasaları hızla düşüşe geçmişti. Yeniden benzer bir durum yaşama ihtimalimiz bulunuyor.

Kripto para yatırımcıları için akşamki gündemin enflasyon etrafında şekillenmesi ve faiz artırımıyla alakalı beklenen tarihlerin revize edilmemesi umuluyor. Ayrıca bu akşam FED tahvil alımlarını ne zaman azaltacağıyla ilgili de bazı önemli açıklamalarda bulunabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar