X

FDIC Başkanı: ABD Bankalarının Kripto Varlık Tutmalarına İzin Verilmeli!

Reuters ile gerçekleştirdiği bir röportajda FDIC Başkanı, bankaların kripto varlık tutmalarına izin verilmesi gerektiğini, aksi halde bu endüstrinin bankalar dışında gelişeceğini dile getirdi.
19:13
30 Ekim 2021

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı Jelena McWilliams hafta başlarında, ABD bankalarının kripto para bulundurmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

FDIC Başkanı: Bankalar Bu Alanda Faaliyet Gösterebilmeli

FDIC, Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Hükümet’in çatısı altında çalışan bağımsız bir devlet kurumudur. FDIC’nin temel amacı, Amerikan finans sistemine yönelik kamu güvenini sağlamak ve korumaktır.

FDIC Başkanı Jelena McWilliams, Las Vegas’taki bir FinTech konferansında Reuters ile gerçekleştirdiği röportajında, kripto para birimleri hakkındaki yorumlarını aktardı. McWilliams, ABD regülatörlerinin, bankaların kripto varlık tutma seçeneklerini araştırdıklarını açıkladı. FDIC Başkanı, Bankaların kripto varlık tutmalarına izin verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Riskleri uygun şekilde yöneterek, bankalara kripto para birimleri alanında faaliyet göstermelerine izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu alanda faaliyet gösterilmesine izin verilmezse, bu iş bankaların dışında gelişecek. Federal düzenleyiciler, bunu düzenleyemezler.”

Konuya İlişkin Çalışmalar Yürütülüyor

McWillams, FDIC Federal Rezerv ve Para Birimi Denetleme Ofisinin, üç ana ABD bankacılık regülatör kurumu arasındaki politikayı koordine edeceğini kaydetti. FDIC Başkanı Jelena McWilliams, Federal Rezerv ve Para Birimi Denetleme Ofisi’nin ana amacının ise, bankaların kripto varlık saklama hizmeti verebilmeleri ve dijital varlıkları bir tür teminat olarak kullanabilmeleri için çalışmak olduğunu dile getirdi.

Artan ETF Başvuruları

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilk Vadeli Bitcoin ETF’ini onaylaması ile beraber, lider kripto para birimi Bitcoin, tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesini aştı ye yeni bir zirve kaydetti. Kripto para piyasası adına arka arkaya gelen bu olumlu gelişmelerin ardından, SEC bir Vadeli Bitcoin ETF‘ine daha onay verdi. O zamandan bu yana pek çok finans kurumu ETF başvurusu yaptı. SEC’nin bu ETF onayları, piyasada oldukça olumlu bir dalga yarattı. Geleneksel finans kurumlarının kripto para alanında dolaylı da olsa faaliyet göstermesi, uzmanlar tarafından kripto paraların geleceği açısından önemli bir gelişme olarak yorumlandı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemleri kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar