reklamı kapat

FBI Yetkililerine Yönelik Şok Edici İddia

FBI yetkililerinin kripto paralarla ilgili yürüttükleri bir soruşturma kapsamında bir teknoloji merkezini bastığı iddia edildi.
13:00
7 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Amerika Birleşik Devletleri’nin federal ajanları izinsiz yürütülen kripto para işlemlerine yönelik düzenlenilen bir soruşturma kapsamında bir teknoloji merkezine baskın gerçekleştirdi. Yerel haber ajansları tarafından geçtiğimiz günlerde bildirilen habere göre baskına uğrayan yer Michigan merkezli bir bilim ve teknoloji tesisiydi.

Cointelegraph’ın haberine göre The Geek Group’un kurucusu Chris Boden’ın yakın geçmişte YouTube üzerinde paylaştığı bir video platformdan silindi. İddialara göre Boden bu videoda kendisine ait teknoloji odaklı ve kar amacı gütmeyen çalışma merkezinin, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileri tarafından basıldığını açıklıyor. Boden’a göre baskını gerçekleştirenler arasında ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı’ndan isimler de yer alıyordu. 21 Aralık 2018 tarihinde yapıldığı öne sürülen baskında ofisin bilgisayarlarına ve diğer ekipmanlarına el konulduğu belirtiliyor.

Öte yandan haberin kaynağına göre Boden “tam yetkisi olmamasına karşın ticari amaçlarla kripto para işlemi” gerçekleştiriyordu. İddialarda Boden’in federal hapisle ve yüz bin dolarlık mahkeme gideriyle karşı karşıya olduğu da belirtiliyor.

Facebook hesabı üzerinden 6 Ocak Pazar günü yayımladığı bir gönderide konu hakkında kamu duyurusu yapacağını söyleyen Boden daha sonra şunları belirtti:

Hukuk müşavirlerinden aldığım tavsiye üzerine devletin devam eden bir soruşturması üzerine daha fazla konuşamayacağım.

Kripto paralar zaman zaman devletlerin güvenlik soruşturmaları kapsamında inceleme altına alınabiliyor. Dünyada suça karışmamış para birimi bulunmadığından kripto paraları bu konuda eleştirmek saçma olacaktır. Geçtiğimiz aylarda Romanya’nın en büyük kripto para borsasının CEO’su hakkında bazı nedenlerden ötürü tutuklama emri çıkarılmıştı. Ayrıca bir diğer kripto para borsası Kraken’e devlet kurumları tarafından yapılan kanun uygulamaları 2018 yılında bir önceki seneye göre üçe katladı. Sizler devletlerin bu tür hamlelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.