reklamı kapat

Kripto Para Borsası Kraken’e Soruşturma Yağmuru

7 Ocak 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Gelişimini her geçen gün artırarak devam ettiren kripto paralar zaman zaman devlet kurumlarıyla karşı karşıya gelebiliyor. ABD merkezli kripto para borsası Kraken’e yönelik paylaşılan istatistikler bu duruma kanıt niteliğinde. Borsanın 2018 yılında bir önceki yıla oranla üç kat daha fazla hukuki soruşturmaya maruz kaldığı ortaya çıktı.

Cointelegraph’ın haberinde kripto para borsası Kraken’e yönelik ilgi çekici bir veri paylaşıldı. Bu istatistiksel veriye göre borsanın başı devlet görevlileriyle dertte gibi görünüyor. Borsanın 2018 yılın boyunca dünyadaki devlet kurumlarından tam 475 hukuk soruşturması aldığı belirtildi. Aynı değerin 2017 yılında yalnızca 160 olması ise dikkat çekici. 2016 yılındaki soruşturma sayısı ise yalnızca 71.

Haberde belirtilenlere göre söz konusu soruşturmaları borsaya yönelten kurumlar arasında ABD’li olanların sıklığı gözlerden kaçmayacak derecede. Bu durum esasında “niçin birçok işletmenin ABD’li kullanıcıları engellemeyi tercih ettiğini” açıklar nitelikte. Cointelegraph’a göre borsanın aldığı 475 soruşturmadan 315’i ABD’li devlet organlarından.

Kripto para borsaları 2017 yılının sonunda piyasada yaşanan fiyat patlamasının ardından çok sayıda yeni kullanıcının yoğun ilgisine uğradı. Sonuç olarak hemen hemen bütün platformlar kullanıcı sayısını önemli ölçüde artırdı. Hatta bazı platformlar yeni kullanıcılardan gelen büyük talep karşısında hazırlıksız yakalanarak yeni üyelikleri askıya almıştı. Cointelegraph’ın haberi bu bağlamda incelendiğinde, Kraken’e devlet kuruluşları tarafından yöneltilen soruşturmaların artışı doğal karşılanabilir. Sizce de artan kullanıcı ve işlem sayısı soruşturmaların sayısının artmasına neden olmuş olabilir mi?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.