reklamı kapat

“Kripto Paralar Henüz İstikrarı Tehdit Etmiyor”

Birçok ülke gibi Hindistan da kripto paraları istikrar için bir tehdit olarak görmüyor…
7 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Hindistan Merkez Bankası, yayımladığı son raporda Finansal İstikrar Kurulu’nun daha önce paylaştığı bir raporu işaret etti. Banka, “kripto paraların küresel finansal sistemi tehdit etmediğine” dikkat çekti.

Asya ülkelerinde merkezsiz varlıkların yasallık mücadelesi devam ederken Hindistan Merkez Bankası, kripto para birimlerinin ulusal ekonomiler üzerindeki etkileriyle ilgili bir rapor paylaştı. Yayımlanan bu son raporda, “FSB, kripto varlıkların hızlı bir şekilde büyümesinin yol açabileceği finansal istikrara risklerini gözden geçirdi. İlk değerlendirmeler, kripto varlıklarının küresel finansal istikrar için risk teşkil etmiyor” ifadelerine yer verildi. Bankanın raporu, “Ancak piyasa hızla gelişmeye devam ediyor ve bu henüz yapılan ilk değerlendirme. Kripto paraların daha yaygın bir şekilde kullanılması ya da düzenlenmiş finansal sistemle bağlantılı olması halinde bu durum değişebilir” ifadeleriyle devam etti.

Bununla beraber G20 ülkelerine danışmanlık yapan Finansal İstikrar Kurulu’nun orijinal raporu 2018 Ekim’de yayımlanmıştı. Ekim’de yayımlanan raporda kripto para birimlerinin fiyatları çok volatiliteli olduğu için uygun bir değer saklama aracı olmadığı ifade edilmişti. Raporda, kripto paraların küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturmadığı belirtilse de kripto para yatırımı yapanlar için fiyat dalgalanmalarının güven kıran cinsten olduğu da iddia edildi.

Öte yandan Rusya Merkez Bankası da 30 Mayıs 2018’de kripto paralarla ilgili bir rapor yayımlamıştı. Bu raporda da aynı şekilde “kripto paraların henüz küresel finansal sistemi tehdit etmediği” belirtilmişti. Ayrıca bu raporda “kripto para birimi” teriminin yerinde “kripto varlık” teriminin kullanılması da önerilmişti.

Bunların yanında geçtiğimiz Kasım ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanı Murat Çetinkaya, bir kripto para araştırma grubu kurduklarını ve bu teknolojinin finansal istikrara katkı sağlayabileceğini dile getirmişti. Ayrıca Çetinkaya, “Bitcoin’i yakından takip ettiklerini ve dijital paralar hakkında olumlu görüşlere sahip olduklarını” da belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.