”Facebook’un Libra’sı Asla Onaylanmayabilir!”

Libra piyasaya çıkmayı başarabilecek mi?
12:00
25 Ekim 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Avrupa içerisindeki önemli finansal piyasa araştırma firmalarından birisi olan Ekonomik Politika Araştırma Merkezi (CEPR) Başkanı Beatrice Weder di Mauro, yeni yaptığı açıklamasında sosyal medya devi Facebook’un önderlik ettiği stablecoin projesi Libra‘nın büyük ihtimalle hiç onaylanmayabileceğini vurguladı.

”Libra’nın yaptığı şey kesinlikle merkez bankacılığı topluluğunu sarsmak oldu. Libra’nın böyle bir sarsıntı yaratmasının temel sebebi ise özel sektör destekli küresel bir dijital para biriminin birden bire olasılık haline gelmesi oldu.”

Merkez Bankaları Bunu Başarabilir

Mauro, CNBC’ye verdiği röportajında bunun büyük ihtimalle hiç gerçekleşmeyeceğini de altını çizerek, regülatörlerin böyle bir şeye izin vermeyeceğini belirttiğini hatırlattı. Araştırma merkezi başkanı bütün bunlara rağmen farklı bir dijital para biriminin yaratılabileceğini ve bunun ya özel sektörden ya da merkez bankalarından gelen bir hamle ile olacağını itiraf etti:

”Merkez bankaları eğer bir araya gelebilirlerse bunu başarabilirler ve kendi küresel para birimlerini piyasaya sürebilirler.”

Libra geçtiğimiz Haziran ayının ortalarında duyuruldu ve açıklanan whitepaper kesinlikle büyük bir gündem maddesi haline geldi. Kripto para sektöründen birçok isim Libra’yı destekleyip bunun kripto paraların tanınırlığını arttıracağını ifade etse de, geleneksel finans piyasası aynı seviyede buna karşı çıktı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde ABD Kongre üyelerine karşı duruşmaya katıldı ve Libra’yı savundu. Zuckerberg’in Libra hakkındaki açıklamalarının detaylarını buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar