Aldığı milyarlarca dolarlık yatırım ve fonlama, birçok kripto para yatırımcısının Telegram Open Network (TON) ve Telegram‘ın kripto para birimi Gram‘ı heyecanla beklemesine yol açtı. TON’un test ağı geçtiğimiz günlerde aktif hale getirilse de, ana ağın ve ilgili kripto para biriminin resmi olarak piyasaya çıkışının en erken Ekim ayında yapılabileceği bilinmekte

Rusya merkezli bir haber ajansı Kommersant’ın 20 Eylül tarihinde yayınladığı bir habere göre ise, Telegram henüz piyasaya çıkmasa da Facebook üzerinde bunun sahte reklamları dolaşmaya başladı. Facebook üzerinde ”Başarılı Yatırımcı” olarak yansıtılan bir hesaba tıklandığında, reklam sizi Rus ekonomi ve teknoloji gazetesi olduğu belirtilen RBC’ye yönlendiriyor ki burada ilk bakışta bir araştırma ve yatırım makalesinin yer aldığı düşünülüyor.

Gram Token Avı!

Makalenin içerisinde yer alan çeşitli linklerde de, TON platformu için üyelik sürecinin başladığı vurgulanarak, insanların buraya üye olması hedefleniyor. Kullanıcılar e-posta adreslerini ve telefon numaralarını girdikten sonra ponzi yapısı kullanıcılara günlük 150 dolar ile 235 dolar arasında kazanç elde edebilecekleri vaadini sunuyor.

Dolandırıcıların buradaki asıl hedefi ise ICO sürecinde Gram satın almış olan kişilerin hesaplarını ele geçirip, TON ağı piyasaya çıkar çıkmaz bunları kendi hesapların aktarmak. Sunucu kontrol hizmetine bakıldığında da sitenin domain adresinin 30 Ağustos tarihinde alındığı görülebilmekte.

Facebook’un kripto para birimi Libra için de dolandırıcılar benzer yöntemler denemişti ve Libra’nın çok fazla sahte ‘benzer’ platformu açıldı.